| LoGaS a întrebat:

Salut.Am mai pus intrebari pe aceasta tema insa nu am fost destul de lamurit. Vreau sa-mi cumpar o masina mai economica sa zic asa (consum mai micut pana in 8-9 oras, dar in acelasi timp sa fie cat de cat si fiabila). Buget Maxim 2500 E. In principiu ma orientasem catre un golf 4 an 2001 sau Opel Corsa C an 2001/2002. La golf am gasit in banii aia doar variante 1.4 16V, am inteles ca trage greu si consuma multicel(specific ca masina este hatchback greutatea ei fiind mai mica decat al unui golf 4 normal.). La corsa nu stiu ce sa zic avand in vedere ca are prietena mea si dupa ce a cumparato la 3 luni au inceput sa pice motorasele de la inchiderea centralizata, stergatoarele se blocau, portbagajul se deschide daca il inchizi din telecomanda. Astea fiind spuse v-as ruga sa raspundeti cat mai la subiect.

Răspuns Câştigător
| bogdhanel a răspuns:

Corsa are consum mai mic ca si golful, daca ai ceva banuti poti incerca un diesel pana in 1.7 diesel. eu am 1.5 diesel pot zice pe computer consum oras intre 4.3 si 4.9 oras.

7 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

O masina ceva de genu caut si eu si ma uitam la un astra clasic G cu motor de 1, 7 cdti.

| AgathaRo a răspuns:

Renault twingo model 96, 55cp, motor 1.2. Trage bine, intretinerea costa foarte putin, piese foarte ieftine, consum 6 codus sportiv.

| liviu890 a răspuns:

Te-ai gandit la Dacia Logan second-hand? Nu prea are ce sa se strice (in afara de motor) Consumul este mic si cred ca poti sa gasesti si cu motor 1.5 dci (consuma f putin)

| LoGaS explică (pentru liviu890):

Mai e nevoie sa se strice alt ceva decat motorul ca sa nu te poti folosi de masina? Asta am auzit si eu ca sunt probleme la motoarele de renault in general dupa un anumit nr de km facuti incepe sa cada cate ceva.

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Cu un asemenea buget gasesti amsini deosebite si fiabile.toate masinile in general pana in 1400 cc, nu depasesc consumul de 8-9 in oras..insa nu te-as sfatui sa mergi pe masini italiene,gen fiat, sau franceze, citroien, renault sau nemtesti, in speta opel!

| tudorviorel a răspuns:

Depinde si de uzura masinii, eu am avut opel corsa motor 1 lsi nu am avut nici o problema o singura bucsa am schimbat in 2 anicind vrei sa cumperi o masina te uiti in primul rind la aspectul estetic apoi mergi intr un srevis unde faci o verificare care costa de obicei 50 ron.

| sasa93 a răspuns:

Un golf 3 1.6 si economi si putere eftin de intretinut bafta.