| IonutSony a întrebat:

Funda.Stiu ca și la cutia automata nu este bine sa bruschezi masina cum ar fi un kick download o plecare în forță.Dar de ex dacă sunt în mers la 40-50km/h și apeși mai tare pe accelerație și evident masina urca repede în viteza poate sa ii dăuneze ma refer la cutie?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Sunt proiectate sa reziste în timp, sa reziste la suprasolicitării și mișcări bruște, când intri în depășire e normal sa "bruschezi" puțin, dar pentru liniștea ta, exploatează mașina cu simt

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic in nici unul din cazuri, singura chestie este sa nu urci motorul pe rosu la rpm, in rest poti sa accelerezi cat vrei si cum vrei, mai ales la cele cu transmisie automata.

| Alverto a răspuns:

Se poate să o soliciți prea mult, la fel ca și la manuală. Dar e bine totuși dacă faci asta sa lași o pauza intre schimbări ca transmisia să aibă timp să acționeze.

| badpanda a răspuns:

Nu mi-am facut probleme de genul, am bruscat-o cand a fost nevoie si am trecut de 600.000 km fara sa umblu la cutie si la motor cu un C200.
Dar uleiul la 10.000 motor si 60.000 la cutie l-am facut mereu.