| DaReZon a întrebat:

Gandul de a merge in Japonia cand vei fi mare ar putea deveni realitate?

Mereu mi-as fi dorit sa merg acolo dar nu stiu ce ma voi face. Incerc sa invat limba cat de cat si sunt la filo. Ce viitor pot avea?

Răspuns Câştigător
| FPI a răspuns:

Daca vrei sa mergi in Japonia si sa realizezi ceva chiar trebuie sa fii foarte bun, mai ales ca ajungi acolo ca si "stranier"happy

4 răspunsuri:
| AwaZoh98 a răspuns:

Hello!
Intr-un timp si eu aveam o obsesie pentru culturi gen Japonia, dar la mine era pentru coreeni! laughing
Imi placea sa invat limba lor, incat ajunsesem sa invat tot alfabetul+ puteam lega cateva fraze! laughing Eh... lucruri copilaresti. dar mi-au trecut.
Asa va fi si la tine! Crede-ma!
Iti vei gasi alte preocupari mult mai interesante, ce te vor face sa-ti schimbi decizia!winking
Bye-bye!

| DaReZon explică (pentru AwaZoh98):

Deja m-am schimbat si mi s-a luat visul. Multumesc mult laughing)

| AwaZoh98 a răspuns (pentru DaReZon):

Pentru putin, draga Woozie!winking

| Hikarie a răspuns:

Sa mergi in Japonia nu e asa de usor pe cat pare. Eu locuiesc in Japonia de aproape un an.
Poti merge intr-o calatorie acolo, dar o sa te coste cam mult. In primul rand un bilet de avion e vreo 1000 de euro, plus hotelul in jur de 150euro/noapte, plus alte cheltuieli pe care le ai acolo.
Sa mergi acolo la universitate e destul de scump si sa primesti o bursa e cam greu. Ai de platit cam 10, 000 de euro pe an de facultate sau chiar mai mult.

Sa lucrezi acolo nu e foarte usor. In primul rand trebuie sa stii bine japoneza. Ca si profesor de engleza/franceza etc nu ai prea mult sanse, majoritatea prefera vorbitori nativi ai limbii respective. Romana nu prea o invata nimeni.
Ca si altceva nu prea stiu, nu sunt foarte multe locuri de munca pentru straini.
Eventual invata bine japoneza, da un examen de limba si poti sa iti trimiti CV-ul la unele companii, poate ai vreo sansa.