| gingergirl1 a întrebat:

happy Ce se face la filologie? Adica stiu ca se bazeaza pe roamna,limbi straine si istorie dar ce pot deveni pe viitor?
Eu imi doream sa devin medic sau asistenta dar trebuie sa ma duc la stiinte ale naturii si principale materii sunt cele la care nu ma pricep :fizica,chimia,biologia,matematica!
Mie imi place romana si invat usor la istorie deci de as putea sa urmez pe viitot daca termin liceul pe filo?
Mersi, funda happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesor, istoric literar, critic literar etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi mers pe partea reala, cu siguranta ai fi putut ajunge, exemplu: si medic, dar si profesor, istoric literar, pe cand..mergand pe partea umana, sanse ca sa ajungi la medicina, sunt foarte mici. La specializarea stiinte ale naturii, fizica, matematica... nu sunt atat de grele pe cat par. Sunt mult mai usoare decat cele de la matematica-informatica. Sfatul meu este ca ar fi bine sa mergi pe pareta reale, adevarul este ca trebuie sa muncesti putin mai mult, dar si rezultatele sunt pe masura!

| Patry908 a răspuns:

Daca esti la filo te poti face profesor de romana, engleza, franceza, istorie etc...sau traducator de ce nu? Sau poti da la drept...Ideea e ca nu trebuie neaparat ca viitorul tau sa depinda de profilul la care esti ca pana la urma e tot scoala la orice profil ai fi si tot trebuie inveti la toate materiile, deci chiar daca profilul la care esti are anumite materii de baza dar tu vrei sa te axezi pe altceva, poti sa inveti la fel de bine la materiile care te intereseaza mai mult.