| al3xandrual3x a întrebat:

Sa il actionez in instanta?

Sa va zic teapa luata de mine la cumpararea unei masini second hand, o adevarata experienta si sa imi spuneti ce parere aveti.
TEAPA A LA RUSANDORY&ADY TRANS SRL, REPREZENTANT RUSANDA ADRIAN, firma din Timisoara cu masini cazane, asigurari de fatada, fara licenta, dar poze de profil si,, vrajeala de smecher ``.
Eu mi-am cumparat o masina second hand din Germania buna si ingrijita, pot spune ca am fost norocos, dar am luat teapa de la transportator... Dupa ce am gasit masina online si am cumparat-o prin transfer a trebuit sa caut transport si asa a venit si necazul.
Astfel, in data de 11.02. 2021, dupa ce am postat un anunt pe un site specializat in transportul marfurilor (Cargopedia.ro - unde se pare ca se aduna si tepari si oameni josnici) pantru a-mi gasi pe cineva sa imi aduca masina, am fost contactat de un anume SRL pentru a-mi efectua transportul solicitat, RUSANDORY&ADY TRANS SRL.
Astfel am contractat aceasta firma pentru a-mi transporta autoturismul achizitionat din Germania, in Romania. Transportatorul in cuantumul sumei cerute (500e) urma sa se ocupe de toate demersurile de ridicare, transport si livrare a autoturismului la adresa indicata. Pana aici toate bune si frumoase, am crezut ca m-am descurcat ok si ca ma voi ma bucura de masina curand.
Dar ce sa vezi, neica asta, care se recomanda ca avand firma de transport si platforme specializate,, a plecat in Germania cu un suv din 2000 si o remorca pentru 2 masini ``fara sa aiba vreo licenta de transportator sau o asigurare completa.
Si uite asa nenica asta de la ditamai firma de 2 lei fix RUSANDORY & ADY TRANS SRL (TEAPA -LA GROAPA cum i se mai spune), care apropo, face si tractari prin Timisoara, MI-A SCAPAT MASINA DE PE PLATFORMA si a lovit-o si de remorca. Sunt om rational, am spus ca e ok se va repara, nu e capat de lume. Am stabilit de comun acord ca acesta este vinovat de paguba produsa si va trebui sa ma despagubeasca pentru plata daunei. Pentru dauna produsa mi-a oferit asigurarea de marfa pe care o avea incheiata pe 1 luna de zile, pentru ca pe mai putin nu se putea si sa ma descurc eu de acolo.
Bun, hai sa o fac si pe asta... Ulterior primirii autovehiculului am facut catre asigurator, CITY INSURANCE, toate demersurile pentru a-mi recupera paguba. Am urmat procedura- am anuntat evenimentul, am facut o constatare la acestia si am inregistrat evenimentul si paguba iar acestia au luat legatura cu asiguratul pentru a le furniza restul documentelor si a deschide dosarul de dauna.
Dar ce sa vezi, dupa 2 saptamani mi s-a comunicat ca asigurarea nu despagubeste dauna. Omul asta stia toata situatia de la inceput si a facut cu buna stiinta cea mai ieftina asigurare cu extra clauze de excludere (clauze de: dar mai ieftin nu se poate? ).
Stiind toata aceasta smecherie, de indata ce a venit mi-a luat banii zicand ca ma va despagubi asigurarea, iar documentele de transport mi le trimite pe email ca le-a uitat acasa.
Bineinteles ca nu s-a intamplat nimic din cele spuse, iar acum imi rade in fata si imi spune sa il actionez in instanta, nerecunscand nimic, nici suma de bani platita pe transport, nici dauna provocata.

TEAPA A LA RUSANDORY&ADY TRANS SRL, REPREZENTANT RUSANDA ADRIAN, firma din Timisoara cu masini cazane, asigurari de fatada, fara licenta, dar poze de profil si,, vrajeala de smecher ``.
Paguba este destul de mare, 1500euro si nu vreau ca acest individ sa faca in continuare cu altii ceea ce a facut cu mine. Ce pot face?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune repede o plangere penala pentru inselatorie si in cadrul acesteia te constitui ca parte civila, atat pentru suma platita pentru transport, cat si cu suma necesara pentru repararea masinii. De asemenea poti solicita si daune morale, pentru toate necazurile prin care ai trecut.
Ar fi bine sa te adresezi unui avocat, cel mai bine unul specializat pe penal, caruia sa-i prezinti tot ce ai in legatura cu situatia descrisa.