| pampam_1804 a întrebat:

Hei. de la un timp mama ma enerveaza de in vina sa ma dau cu capu de podea.
1.Imi ia lucrurile ex :creioane si cand am nevoie sa imi fac tema unde e creionul? Mamaaaa. Iar ea :nu stiu draga cauta-l. Nu am ce sa fac. Nu stiu unde l-am pus. Si nu a fost doar o data si de o mie de ori si eu trebuie sa scriu cu un *** de creion.

2.Intra in camera mea cand nu sunt acasa, si incepe sa imi facaa curat si sa cotrobaie prin lucruri.

2. Fumeaza in casa! Doamneee.Seara inputeste toata casa e numai fum, se vede in aer. Nici macar hota nu o aprinde. Stam la casa de ce dracu' nu iese afara? Ca ea sta des in curte dar de fumat fumeaza 2 p[achete pe zi sau mai mult. Da ma scoate dracului din sarite sa iasa afara doamne si cand ii zic asta incepe sa zbiere sa tipe sa ma duc la mine in camera, dar si acoll=o e fum frate.straight face

Ce ***. Aveti idei cum rezolv chestiile astea?

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Vorbeste cu ea despre astea; chiar daca tipa, repeta-i, pana la urma trebuie sa inteleaga.
1. Fa-i cadou de ziua ei un set de pixuri, creioane etc. Asa poate nu ti le va mai lua pe ale tale.
2.Ai grija sa fie mereu curat si ordonat la tine in camera, ca sa nu aiba motiv sa cotrobaie. Nu-ti tine la vedere lucruri personale, gen jurnal.
3.Asta e partea cea mai aiurea, ca deh, e casa ei si nu prea ai ce face. straight face Dar mai vorbeste cu ea, poate o lamuresti ca nu esti nevoita sa suporti fumul ei si astfel sa fumezi si tu pasiv. Multa bafta! big grin

4 răspunsuri:
| Loredana_4793 a răspuns:

Inceasrca sa ii vorbesti calm chiar daca ea tipa la tine.Cred ca si tatal tau ar trebui sa se implica in chestia asta.
Spune-i mamai tale ca te deranjeaza ca iti umbla prin lucruri si de facut curat in camera iti faci tu.De fumat sa stii ce fumatorul pasiv e mult mai afectat. Spune-i mamai tale sa nu mai fumeze in prezenta ta deoarece iti dauneaza sanatatii.Cred ca mamei tale ar trebui sa ii pese de sanatatea ta daca nu ii pasa de a ei.
"Riscul de a face cancer pulmonar este cu până la 30% mai mare pentru cei care „fumează" prin intermediul altora. Nouă persoane din zece inhalează zilnic, involuntar, fum de ţigară la serviciu sau în spaţiile publice. Numai trei din zece sunt însă conştiente că fumează pasiv. "
Efectele fumatului pasiv se pot resimţi după doar câteva minute de expunere la fum. Mucoasele nazale, conjunctivale şi traheale se pot irita în primele minute de la expunere. O criză de astm poate fi provocată, de asemenea, după o expunere de ordinul minutelor.
Vorbeste cu mama ta despre lucrurile astea.
Succes. Pupkiss

| Woodee a răspuns:

Draga,

Cati ani ai? Daca ai peste 14 ani explica-i ca esti destul de mare sa iti faci curat in camera! Cat despre creioane. ce dr*cu face cu ele si le baga in c*r? Cumparai pixuri si creioane. daca e de gradinita.laughing. Cu fumatul nu prea ai ce sa faci. explica-i ca nu ii face bine. Apropo tatal tau stie ca fumeaza? pentru ca daca stati la casa si fumeaza in casa inseamna ca tatal tau nu stie. daca stie explica-i lui chestia asta. Funda?

Bafta!

Woodee.winking

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Buna! Wow, cred ca ar trebui cumva sa faci ceva.ai putea discuta cu ea, dar nu stiu daca ai rezolva mare lucru.cred ca cel mai bine incui usa cand iesi din camera sau pui un lacat asa nu va mai avea cum sa cotrobaie

| Gândac a răspuns:

Salut!
La 1. Si mama face la fel, imi lucrurile, dar nu recunoaste. Aici nu stiu ce sa iti zic happy
2.Cand sunt plecata de acasa zice ca imi face curat ea, doar ca sa cotrobaie prin lucrurile mele, crezand ca cine stie ce va gasi.
I-am spus de mai multe ori ca eu nu imi mai gasesc lucrurile cand imi face ea curat si ca mai usor imi gasesc lucrurile in dezordinea mea.Si mi le lasa asa. Incearca si tu sa-i explici ca te simti bine cu ele asa cum sunt si ca le gasesti mai usor asa, decat daca ti le aseaza ea. E dezordinea ta, pentru tine ceea ce vede ea dezordine e curat happy
3.Aici nu am probleme, mama nu fumeaza, iar tata iese afara. Totusi incearca sa ii explici ca te afecteaza pe tine mai rau de cat pe ea fumul de tigara. Plamanii tai nu sunt invatati si sufera mai mult decat ai ei. In plus, ea elimina fumu de tigara care este cel mai periculos si il inhalezi tu.
Nici eu nu stiu cum sa il conving pe tata sa nu mai fumeze deloc. A avut o tentativa, vreo luna, dar s-a apucat ira straight face

Oricum, bafta!happy
Sper sa rezolvi problemele big grin