| anonim_4396 a întrebat:

Hei.In curand vreau sa achizitionez o masina. Ma gandeam la un Ford Fiesta bezina sau un Golf 6. As vrea niste pareri de la cei ce au aceste masini. Daca ford e mai ok. Nu ma intereseaza marca. Am nevoie de o masina fiabila. Eu folosesc masina pentru serviciu, mers la cumparaturi. Si eventual plimbari. Stiu ca voi primi poate raspunsuri gen "Golf este mai bun".O fi. Dar e si mai scump de intretinut.
Mai mult ma intereseaza Ford-ul. Cei care detin aceasta masina. Va multumesc

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Am eu o Fiesta, de 1.4 motorul. Sunt super multumit de ea. Nu am avut nicio problema electrica in aproape 5 ani de cand o am. A mai picat un senzor (lambda), bujii, in rest doar consumabilele schimbate la revizie la timp si discuri+placute. Pentru mers la serviciu si cumparaturi deci doar in oras nu vei scoate insa un consum prea bun, trebuie mers la drumuri de peste 10-15 km ca motorul sa isi intre bine in regimul de functionare, chiar daca urca temperatura la antigel, altfel scoti 10 sau peste 10 litri in oras, mai ales daca mergi mai turat. Ia in considerare si alte firme, asiaticele de exemplu ofera o garantie mai mare fata de VW sau Ford. Si comparatia, ca si clasa nu e tocmai cea mai fericita, corespondentul Fiestei de la VW ar fi Polo, ca dimensiuni zic, Golful daca il compari cu un egal de la competitor, il compari cu Focus.

| DaniTDCI a răspuns:

Recomand Ford, in general fiabile

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca cauti doar fiabilitate si faci drumuri de naveta ai nevoie clar de motor aspirat natural.Deci la fiesta recoamnd motorul 1.4 MPI si la golf 1.6 MPI.Nu o sa zic ca golf 6 e mai bun deoarece e considerata masina ce a ruinuat vw ca fiabilitate. Fiesta are probleme pe partea electrica, nu sunt grave dar o sa te enerveze rau la un moment dat. Personal daca as fi in locul tau as merge pe Renault megane 3 1.6 mpi sau Hyundai i30/ Kia Ceed 1.4 MPI/ 1. 6MPI.Acestea dupa mine sunt masini mai bune ce au motoare mai reusite. Dar daca e de ales intre golf si fiesta as merge pe fiesta. Te avertizez ca fiesta e cu o clasa mai jos decat golf ca marime( fiesta e ca un polo). Daca doar faci doar plimbari prin oras si ocazional ceva afara dar nu ai extrem de mult bagaj, un fiesta 1.4 mpi e cea mai buna decizie( exceptand I30, ceed si megane 3).

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Multumesc pentru raspund...Da, si I 30 e frumusel si ma tenta... Am auzit ca fiesta are probleme pe partea electrica.
De Renault toti pe care ii cunosc spun ca e cea mai prosta masina. Nu stiu ce sa zic...Ma mai gandeam la Opel Astra.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Salut. Lumea inca a ramas cu impresia ca Renault e naspa din cauza lui Megane 2 si Laguna 2. Atunci e momentul cand au mers ei pe multa electronica de proasta calitate. Au rezolvat totul cu Megane 3 ce e dupa mine mai reusit decat golf 6 ca fiabilitate. Opel astra clar nu. Deci serios. Gen acum 2 saptamani i-o crapat motorul la o amica (Astra H 1.6 MPI). Dupa mine cel mai sigur mergi pe I30 1.6 MPI. Clar peste orice se produce in europa ca fiabilitate. Daca vrei european atunci Megane 3. Daca chiar vrei ford/vw atunci fiesta 1. 4MPI.Dar opel te rog eu nu.