| anonim_4396 a întrebat:

Ce recomandati dintre:
- Opel Corsa C 2004, 1.2 benzina, 1700-2000E
- Fiat Punto 2003, 1.2 benzina, 1500E
- VW Golf 4 2002, 1.4 benzina, 2000E
- Dacia Logan 2005, 1.4 benzina, 1500-2000E
- Ford Fiesta 2005, 1.3 benzina, 2000E?

Voi folosi masina pentru drumuri scurte in oras, max. 5000 km/an. Ma intereseaza sa aiba consumul mic, sa fie micuta pentru a o putea parca usor, sa aiba piese ieftine. Eventual daca stiti voi care e mai fiabila. big grin
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Eu nu as merge la sub 1.4L. E chestie de putere. Daca vrei sa ai aer conditionat in timp ce mergi.

Un motor mai mare presupune per total un consum mai mic. Stiu, pare ciudat, dar cam asa mi s-a parut mie. Gandeste-te ca atunci cand dai drumul la aer, pur si simplu fortezi motorul cand si accelerezi.

Apoi, daca ai nevoie sa urci o panta mai abrupta, ai vrea si tu sa o urci cu a doua sau a treia minim, nu cu a intaia.

Poti sa mergi si la 1.2. O sa iti faci treaba, doar ca va afecta calitatea vietii.

Si chiar si asa, daca vreodata vei iesi din oras, s-ar putea sa fie mai dificil sa depasesti in anumite conditii.

Este iarasi adevarat ca experienta mea cu motorul de 1.2 s-a petrecut sub un clio. Care e mai mare ca si caroserie decat chestiile alea.

| GregHouse a răspuns (pentru cristimihailov):

Ma gandeam la Corsa C si Fiat, de aceea am si inceput cu ele. Ambele sunt mici, nu cred ca ar avea probleme motorul sa traga, dar in legatura cu depasirile in afara orasului, sunt de acord.

| GregHouse a răspuns:

Ar mai fi si:
- Skoda Fabia 2002, 1.4 benzina, 2000E
- Renault Symbol 2006, 1.4 benzina, 2000E