| ANONIM5677654 a întrebat:

Care sunt luminile de pozitie, de drum si de inlnire si cand si cum se folosesc?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Luminile de pozitie le folosesti doar atunci cand stationezi iar vizibilitatea este redusa. In practica lumea foloseste avariile in cazul asta sau combina avariile cu luminile de pozitie.

Luminile de drum reprezinta faza lunga si le folosesti doar atunci cand nu ai deloc masini in fata (indiferent pe ce sens de mers sunt), de obicei pe sosea iar cand apare orice vehicol esti obligat sa schimbi faza lunga cu faza scurta (asa numitele lumini de intalnire).

Luminile de intalnire reprezinta faza scurta si se folosesc cand vizibilitatea in trafic este redusa sau pe drumurile nationale, europene si autostrazi chiar si in timpul zilei.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pozitiile se folosesc cand esti parcat in general pe o zona circulata si prost luminata

luminile de drum le foloseste pe sosea, in afara localitatilor in general cand nu deranjezi restul participantilor la trafic

luminile de intalnire le folosesti constant fie noapte in oras sau la drum lung cand sunt multi participanti la trafic sau pe timp de zi cand mergi in afara localitatii