| gazaru a întrebat:

Am și eu o nelămurire.
-Când se folosesc luminile de poziție?
Cele de întâlnire se folosesc ziua pe orice drum sau numai pe autostrăzi și drumuri europene?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ziua alea de pozitie, ideal e sa ai leduri pe fata arata mai bine. In spate nu e nevoie sa fie aprinse stopurile pe timp de zi. Noaptea faza scurta sau larga fara sa deranjezi pe altii. Ceata stii tu iarna de fel cu ceata desigur

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pozitiile cand esti parcat
cele de intalnire le poti folosi mereu, obligatoriu e cand conditiile meteo sunt nefavorabile si pe drumuri nationale, europene, autostrazi

| gazaru explică (pentru suntserios):

Dar pozițiile nu doar asa când ești parcat normal...adică noaptea sau în orice zi și pe orice drum?
Luminile de întâlnire se folosesc obligatoriu gen și prin orașe pe timp de zi?

| suntserios a răspuns (pentru gazaru):

Normal ca nu o lasi noapte, cand tragi pe dreapta sa bei o apa, sa faci un pipi pe marginea drumului samd.

luminile de drum sunt obligatorii si in oras daca conditiile meteo o impun

| Liviu a răspuns:

Pai sa iti pun eu o intrebare,apoi raspund mai jos.
Ai permis? Daca nu ai permis,le folosesti fix conform legislatie in vigoare.
Daca ai permis? Le folosesti cum vrei,atata timp cat nu te prinde militia (politia)
Lasand gluma deoparte...
Sa le luam pe rand.
Faza scurta, eu o folosesc mereu,merg cu ele aprinse,e automata la lumina,cand am pus contactu,s-a pus lumina, cand am luat contactu, adio lumina.
Faza lunga, o folosesti deseori pentru flash-uri cand e politia la ciupeala(panda/radar) si o mai folosesti rar sau des, depinde de caz, cand te duci pe un drum unde nu e luminat deloc, si esti cam singura masina de pe acolo.La intalnirea cu o alta masina, bicicleta, sau mai stiu eu ce, mai putin de 200 metri, sau 500 numai stiu exact, o muti pe faza scurta, sa nu orbesti omu. Apoi o muti iar pe lunga pentru a avea vizibilitate.Sunt foarte multe lacune legislative in legislatia auto.Personal,sunt de parere ca multa intrebari din chestionaru pentru sala sunt inutile si cam degeaba.Una la care chiar m-am strofocat, si care mi-a dat batai de cap si care in final chiar ma picat pot spune.E intrebarea aia... in care iti arata un cerc, si in interior sunt 1 motoreta, 1 moped, 1 bicicleta, si te pune sa alegi ce e in interior.NIciodata nu am inteles la ce imi trebuie mie sa stiu ca e interzis sa merg pe acolo cu motoreta, bicicleta, sau mopedu, daca eu conduc masina? laughing