| David2323 a întrebat:

HEI TPU, am o problema, rotile din spatele s-au blocat la un Renault Grand Schenic. Masina arata in bord ca sa verific sistemul de frana de mana. HELP, CE SA FAC!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica frana de mana daca asa scrie. Poate ai stat cu masina mult timp pe loc si cu frana de mana trasa. S-a blocat. Demonteaza tamburii de la rotile din spate si vezi care e problema.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e sistem clasic, pe cablu, poate are apa in el (si rugina), si nu mai elibereaza cablul, a ramas 'tras'.

| oz_1736 a răspuns:

Tamburi sau discuri?
Tamburi blocati, sau placute blocate. Da 2 / 3 ciocane in janta, dar incet sa nu strambi janta, daca nu... desfa roata si uite-te, daca nu... du-o la mecanic

| Adi88 a răspuns:

Ai tamburi sigur pe spate si ai tras frana de mana peste noapte si s-a blocat ca e frig. Nu se trage frana de mana cand e ff frig, tr lasata in viteza. Incearca sa lovesti putin rotile prin lateral sa o ridici cu un cric si sa incerci sa invarti roata pentru asi da drumul. Daca se face un mai mai cald posibil sa si dea drumul de la sine.

| Iosua2001 a răspuns:

Ai frana la tabur? poate s-a rupt ceva arcuri

| MeHighh a răspuns:

Daca ai frana de mana electronica demontezi degeaba nici macar nu are tamburi! Frana de mana este pe disc, Incearca asta: intri in masina, inchizi portiera apesi pe cartela butonul de inchidere, bagi cardul in cititor apoi tii apasat Start si tragi de butonul de frana de mana 5 secunde amandoua in acelasi timp dupa 5 secunde apesi butonul mic cu led rosu de pe frana de mana, ar trebui sa functioneze, daca nu vrea deloc ai un maner mic galben in portbagaj la roata de rezerva care va dezactiva permanant frana de mana(o vei putea reactiva numai in service)