| PinkHD3 a întrebat:

Acum mi-am schimbat rotile pe masina si m-a ajutat cineva cu un aparat pentru un surub care nu voia sa iasa laughing Nu asta e problema. ci ca nu stiu ce a facut cu aparatul ca mi s-au aprins 3 martori in bord " abs, imi arata ca mi-e frana de mana trasa si in mijloc imi arata un triunghi galben cu o sageata spre dreapta" de la ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca avea furtune, e autogen, si nu e bine ca l-a folosit, e prea puternic.
Daca era doar un arzator cu flacara (fara furtune), nu de la el s-a stricat senzorul.
Trebuie verificati senzorii ABS. Fie ii iei pe roti pe rand, te uiti sa aiba mufele curate (dai cu spray), si sa fie la pozitie, fie pui o diagnoza inainte, si afli roata/rotile la care e problema.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acel aparat a produs pagube la masina. Senzorii dati peste cap si electronica sant cauzele

| PinkHD3 explică (pentru mgtow):

Era aparat cu ''flacara'' dar imi poti spune te rog ce inseamna acel triunghi ca nu gasesc nicaeri

| mgtow a răspuns:

Eroare ESP electronic stability program. E riscant sa mergi asa cu masina mergi la reparat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Ce aparat a folosit? Baraia, stropea, tipa, avea beculete, mufe?
(pistol de impact/autogen/lampa gaz/ceva SF?)
2. Ce masina ai?
Erorile de care spui, cred ca sunt de la un senzor de rotatie de la roata. Ori nu e la pozitie, ori firele nu mai fac contact, ori e stricat senzorul cu totul. O diagnoza ar deslusi "misterul".

| PinkHD3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Era un aparat cu flacara da nu stiu cum ii spune, masina in cauza bmw 318d

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PinkHD3):

Daca avea furtune, e autogen, si nu e bine ca l-a folosit, e prea puternic.
Daca era doar un arzator cu flacara (fara furtune), nu de la el s-a stricat senzorul.
Trebuie verificati senzorii ABS. Fie ii iei pe roti pe rand, te uiti sa aiba mufele curate (dai cu spray), si sa fie la pozitie, fie pui o diagnoza inainte, si afli roata/rotile la care e problema.

| xerxes1 a răspuns:

Fa o tura cu masina.ia o curba la stanga una la dreapta si se vor stinge martorii.

| PinkHD3 explică (pentru xerxes1):

Am facut dar...din pacate nu s-au stins