| Daaanciu a întrebat:

am si eu o intrebare. la un scuter de 49, cat costa inscrierea pe primarie? dar asigurarea? pe 6 luni de exemplu... se auzea ceva ca or sa bage a1 si pentru scutere. e adevarat?

Răspuns Câştigător
| Penca_Cosmin_1994 a răspuns:

Nu da nici o lege stai linistit scuterele de 45-50 le conduci tot cu atestat pentru ca si in Italia si peste tot in europa se conduce tot cu atestat si nu au voie sa dea o lege care in europa nu existawinking50 de lei inscrierea si 50 de lei aigurarea eu l-am adus din Italia si l-am inscris in Romania si atat mi-a luat in Galatiwinking

4 răspunsuri:
| HoTSaucE a răspuns:

Momentan proiectul este doar proiect.Vor sa bage pentru scutere categoria AM, care inseamna sala si proba practica, insa asta si-au propus ei pentru 2013.Momentan nu se mai aude de cateva luni bune nimic despre asta. Dupa aceea vine a1 pentru 125 care se poate face la 16 ani, A2 pentru motoare care au raportul putere-greutate egal.Ce inseamna asta? Imparti puterea in kilowatti cu greutatea motorului si daca este egala ai voie sa conduci cu permis A2 de la 18 ani.Si in final pentru motoare in care puterea depaseste greutatea se spune ca va fi A-ul care il vei putea da de la 20 ani in cazul in care ai 2 ani de experienta pe un motor sau la 22 ani fara experienta...
Pe de o parte intentia este buna, insa experienta sau nu, nu prea vad cum se poate dovedi asta...vom vedea la anul ce se va intamplabig grin.

| HoTSaucE a răspuns:

Am uitat sa iti spun, inscrierea pe 7 luni este intre 80 si 100 lei, iar inscrierea 100 lei la sat si la oras mai scump am auzit...

| LoveParis a răspuns:

Da se baga a1 pentru scutere, eu la mine in oras am dat 50 de lei inscrierea si 50 asigurarea.BAFTA

| ViPeRa96 a răspuns:

Salut pai daca vrei sa il inscri pe oras iti trebuie rar la el care te costa 4-5 milioane dupa accea la primarie mai platesti si pe acolo, daca vrei la tara unde sunt mai indulgenti il inregistrezi doar cu contract v-c, asigurare care face 60 lei pe 6 luni(eu atat am dat si inca e valabila) si ceva, atestat sau permis(copie xerox la primarie acolo)
Faza cu A1 de la anul am auzit si eu dar nu cred ca o sa bage ca nu ii lasa UE ca peste tot in UE poti circula cu atestat numai la noi e altfel

sper ca te-am putut ajuta, asfalt uscat si multi km fara incidente