| Ciprian363636 a întrebat:

Am și eu o nedumerire. Știam că poți începe școala de șoferi pentru categoria B cu 3 luni înainte de a împlini 18 ani. Însă un prieten a început cursurile de legislație cu câteva zile înainte de a împlini 17 ani și 9 luni. Mai mult de atât, mi-a spus că o să dea sala înainte de a împlini 18 ani și că doar traseul îl va da pe urmă (eu știam că poți da sala începând cu ziua în care împlinești 18 ani). Cum este până la urmă?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru o categorie, pentru B de la 17 ani si 9 luni dar problele teoretica si practica pentru obtinerea permisului de categoria B le poti sustine abia dupa implinirea varstei de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu da pentru categoria B sau nu stie ce inseamna examenul de sala si il confunda cu examenele care se dau la scoala de soferi.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Salut,nu poți începe școala de șoferi decat dupa ce împlinești 18 anii.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Scoala o poti incepe si inainte de 18 ani, la 17 ani si 9 luni mai exact