| UnQ7 a întrebat:

Am o mica nedumerire in legatura cu scoala de soferi. Din cate am inteles poti sa te inscrii la scoala cu 3 luni inainte sa implinesti 18 ani, corect?
Eu stiam ca in astea 3 luni pana sa faci 18 ani poti sa parcurgi orele de legislatie si cele de condus, insa azi un prieten mi-a spus ca orele de condus le poti efectua doar dupa ce implinesti 18 ani si m-a cam bagat in ceata. Cum e, poti sa faci si orele de condus pana sa faci 18 ani sau nu?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci scoala de conducere, cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime, integral, respectiv atat orele de legislatie, cat si cele de conducere. In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."