| anonim_4396 a întrebat:

Școala de șoferi o poți începe cu două luni înainte, nu cu trei. În țara asta nimic nu e clar. M-am dus acum câteva zile să mă înscriu cu 3 luni înainte și mi-a zis că pot cu două că în alea trei luni intră și luna în care împlinești vârsta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i adevarat ce ti-a spus, inseamna ca respectivul nu cunoaste prevederea legala.
Poti sa incepi scoala de conducere, cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime, integral, respectiv atat orele de legislatie, cat si cele de conducere. In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
Cele 3 luni se socotesc pana la data calendaristica a implinirii varstei minime prevazute pentru categoria pe care o vrei. De ex. daca implinesti varsta pe data de 15 ianuarie 2019 poti incepe scoala pe data de 15 octombrie 2018.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corect in ansamblu. Ca o gluma: daca esti nascut pe 15 ianuarie 2019, abia peste 16 ani poti face scoala. laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si? Te mai duci peste o luna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un prost ăla care ți-a zis asta sau n-ai calculat bine.
Când faci 18 ani?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fac 18 ani pe 3 ianuarie și m-am dus pe 5 octombrie să mă înscriu și mi-a zis că pot de pe 3 noiembrie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E un prost ăla care a zis asta, du-te la altă școală.

| Dragon007 a răspuns:

Poti face inainte cu 1luna pentru sala asa mai departe, si cand faci 18 ani mai trebuie sa dai condusu si iei carnetu. Funda?