| dreamer439 a întrebat:

Hei TPU, cum imi recomandati sa invat eficient pentru scoala de soferi (examenul teoretic)? Am invatat pana acum semnele si notiunile generale. Doar ca nu vad ca fiind eficient deoarece cand fac teste pic mereu. Ma uit si pe Youtube la lectii de legislatie. Urmeaza sa ma inscriu la scoala in noiembrie. As vrea niste sfaturi va rog

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Invata partile esentiale din teorie: stationarile, limitele de viteza, prioritatile, primul ajutor, sanctiunile, conduita preventiva.
Cele mai bune rezultate la chestionare vei avea in timpul orelor de conducere, cand vei aplica teoria, si vei intelege exact "cu ce se mananca".

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Dupa mine, citeste cam toata teoria de 2-3 ori si noteazati eventual ce e mai greu de retinut (gen pe ce se dau puncte si cate, probleme mecanice, etc). Dupa apucate si dai teste pana inveti intrebarile in mare si sa vezi ca nu mai pici.

| StefanDrg a răspuns:

Am luat permisul in luna iunie anul asta. Din prima si sala (examenul teoretic) și din prima si traseul (examenul practic). Ca sa fiu sincer nu am învățat mare lucru. In schimb am facut exagerat de multe chestionare pe scoalarutiera.ro, acolo iti si explica întrebările. Sfatul meu este sa faci cat de multe chestionare poti

| dreamer439 explică:

Multumesc tuturor!