| BruneTTe a întrebat:

Hei TPU! Maine dau sala (pentru permis) si am dubii in legatura cu o intrebare : "Principala cauză a exploziei pneului în timpul mersului este: "
A umflarea insuficientă;
B umflarea exagerată;
C uzura moderată.

Care e raspunsul corect? In cartea de la editura National raspunsul e "umflarea insuficienta", pe site-uri e "umflarea exagerata". Care e de fapt raspunsul corect? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Anticarul a răspuns:

Ce scoala de soferi ati facut voi? Si de ce considerati ca "A" este raspunsul corect, nu stiu. Cititi aici: http://www.raspunsuridrpciv.ro/......-este.html

Daca cititi cu ATENTIE intrebarea, ea se refera la explozie. Un cauciuc umflat insuficient, are cele mai putine sanse sa explodeze (Presiune mare = explozie). Ganditi logic si o sa vedeti ca din contextul intrebarii se elimina o varianta (A). Varianta C se refera la cauciucuri uzate, deci este foarte probabil sa explodeze in foarte multe situatii. Dar daca circuli cu anvelope uzate peste limita normala, vei fi sanctionat conform Codului rutier, cap.7/art.100/alin.6 - conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în certificatul de înmatriculare sau înregistrare ori sunt uzate peste limita admisa.
Deci raspuns final "B", si cu ocazia asta ati invatat si de ce punctele "A si C" nu pot fi raspunsuri corecte. Asa se invata o intrebare, nu prin ghicirea raspunsului corect. Folositi-va creierul cat mai mult, ca altfel, nu vei mai avea ce sa folositi.

8 răspunsuri:
| bolunducu a răspuns:

Normal, A. Oricum, daca iti cade intrebarea asta, sari peste.

| suntserios a răspuns (pentru bolunducu):

Altu care vb ca sa nu taca. Cum pana mea sa zici A?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E atat de logic ca e B

| K0sti a răspuns:

B, logic! Un balon face poc cand e umflat sau cand nu e?

| dya1392 a răspuns:

Ai grija ca pot fi amandoua raspunsurile bune. happy

| Valentin_Edy_1995 a răspuns:

A sigur

| suntserios a răspuns (pentru Valentin_Edy_1995):

Un balon pocneste cand il umbli prea tare sau cand nu il umfi destul?

ai gandit inainte sa zici A?

| Valentin_Edy_1995 a răspuns (pentru suntserios):

Da