| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa dau de permis si vreau sa raspunda doar cei care au dat.
Cum pot face ca pana in ziua cand implinesc 18 ani sa am deja permisul?
In cat timp iti programeaza traseul si sala? Cate intrebari trebuie sa ai corecte sa treci sala si cat timp ai la dispozitie? Traseul cum se desfasoara? Cat dureaza scoala de soferi si orele de condus?
Cat te costa scoala de soferi si dosarul? Vreau toate informatiile despre procedura de obtinere a permisului pe care le stiti!
Multumesc anticipat.

24 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu primesti nimic pana la 18 ani!
In schimb poti sa dai inainte cu 3 luni si il ai la 18 ani.
Sala o dai cand mai ai 2-3 sedinte, sau cand le termini, dupa poti sa-ti mai iei contra cost daca nu te simti stapan pe tine.
Sala la fel, o dai cand esti sigur pe tine si dupa ce faci orele de legislatie si faci constant 25-26 de puncte.
Asta daca vrei sa-l iei din prima.
Scoala poate sa dureze si o luna jumate dar si trei,depinde de tine.
La traseu depinde si de oras, dar ori sti ori nu.
O sa te puna sa mergi cu spatele, sa faci intoarcerea din trei miscari, paracare laterala si cu spatele si o pornire in rampa.
Cand am dat eu era 900, acum parca e 1300, dar ajungi pe la 1500.
Mai ales daca pici, costurile se ridica.

| suntserios a răspuns (pentru ROB3RT89):

De unde apareti toti fratilor cu informatii din astea de cacao?
Unde ai auzit tu ca "poti sa dai inainte cu 3 luni si il ai la 18 ani. " cand nu te primeste nimeni la examen inainte de 18 ani.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru suntserios):

Nu stau sa-ti explic, intereseaza-te mai bine!
Si am zis ca poti sa te apuci, nu sa dai si examenu pana nu faci 18.

| suntserios a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ai scris clar
"si il ai la 18 ani. "
Nu o mai da la intors.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru suntserios):

Logica la "si il ai la 18 ani" poate sa insemne si prima zi din varsta dar si la jumate precum si in ultimazi"
Sunt 12 luni in care are 18 ani oficial, e greu de gandit sau ai chef de cearta cu mine?!

| suntserios a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ma cert cu toti care posteaza tampenii pe aici. Si asa omul e confuz si nu stie nimic de legislatia rutiera si deja 4 oameni i au zis ca poate da examenele inainte de 18 ani.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru suntserios):

Interesanta ocupatie laughing
Nu stie acum, o sa afle la legislatie si in decret(daca il citeste)

| Violleta2022 a răspuns:

Este practic imposibil ceea ce vrei tu!
Legea spune clar ca. la 18 ani impliniti, poti sa dai examenul de conducere. Abia dupa sustinerea examenului de sala, potis a mergi la cel de traseu, si in cateva zile dupa ce ai trecut testul, ti e va elibera si carnetul.

In orice caz, de ce ar fi atat de important carnetul de sofat, daca nu-i important BAC-ul?
Pune manuta si invata pentru BAC, ca de ala depinde viitorul tau, scoala de soferi o poti face dupa BAC, ca ai toata viata inainte sa sofezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti sa faci nimic ca sa ai permis in ziua in care faci 18 ani. Atunci abia poti da examenul teoretic apoi, avand in vedere la cum merg programarile, sa astepti 2-3 luni pentru examenul practic. Asa ca abia dupa vreo 4 luni dupa ce ai implinit 18 ani o sa ai si permisul in mana.

22/26 la teorie in 30 min.
traseul se desfasoara in functie de cum vrea examinatorul

Scoala dureaza cam 2 saptamani partea teoretica si depinde de instructor partea practica, dar in general cam 1-2 luni.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Pai poti sa dai de permis la varsta de 17 ani si 9 luni ca sa-l ai pana la 18.Traseul si sala ti le programeaza in functie de cat de multi elevi dau in aceeasi perioada, la asta nu-ti poate raspunde nimeni in afara de ei in momentul depunerii actelor.Trebuie sa raspunzi corect la minim 22 de intrebari din 26 si timp ai 30 de minute.Traseul pe care il vei parcurge este unul stabilit de politisti, iti vor spune ei pe unde sa mergi, pe mine unu' m-au tinut la volan vreo 40 de minute cand am luat permisul acum 2 ani.La mine scoala de soferi cred ca a durat undeva la 2 luni jumate din momentul inscrierii pana la inceperea cursurilor si la terminarea acestora.Scoala de soferi m-a costat 700 lei (7 mil).

| suntserios a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu dezinforma lumea, nu poti da niciun examen inainte sa implinesti 18 ani. Informeaza te inainte sa dezinformezi pe altii.

| siriusblack98 a răspuns (pentru suntserios):

Tu esti dezinformat prietene.Pe langa multe altele.Merge sa dai, o sa afli cand vei iesi din pestera in care stai.

| StefanDrg a răspuns (pentru siriusblack98):

Eu am dat de permis si nu l-am luat =( la inceputul anului 2017 am dat. De acolo stiu informatiile pe care le-am dat aici. Poate s-au mai schimbat de atunci

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Nu a fost niciodata in codul rutier ceea ce spui tu acolo. Nici in 2000 nici in 2017 nici in 2018. Numai tu stii de unde ai invatat.

Si zii lui gica contra RobertGabriel ca e penibil rau, cand e corectat sa vina cu ignore

| goguPatent a răspuns (pentru siriusblack98):

Mereu am zis ca pe aria auto doar petardele isi dau cu parerea. Tu si cu Stefanel ala sunteti maximi. Zero cunostinte de cod rutier da pareri multe.

Si te mai iei si de altii care aparent stiu ce zic si chiar inteleg subiectul discutiei.

panarama rau aria Auto.

| xerxes1 a răspuns:

Da-i funda politistului examinator. Poate te accepta fara 18 ani impliniti la examen.

| JackR a răspuns:

O.U.G. 195/2002, art. 24, al. (4):
"Persoanele care solicita prezentarea la examen pentru obtinerea permisului de conducere sau a unor noi categorii ori subcategorii ale acestuia trebuie sa indeplineasca, potrivit legii, conditiile de varsta, sa fie apte din punct de vedere medical si sa faca dovada pregatirii teoretice si practice prin cursuri organizate de unitati autorizate, potrivit legii."

Pentru permisul categoria B, varsta minima este 18 ani, conform art. 20, al. (1) din aceeasi O.U.G.:
"Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să posede permis de conducere corespunzător şi să aibă vârsta minimă de 18 ani împliniţi, cu excepţia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 şi B1, care trebuie să aibă vârsta minimă de 16 ani împliniţi."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

80% din raspunsuri sunt prostii inventate. Nu poti da sala fara sa ai 18 ani impliniti, deci nu poti avea permisul in ziua in care ai 18 ani. Dupa ce ai luat sala, astepti cel putin 2 luni pana la traseu.

| StefanDrg a răspuns:

Pana la varsta de 18 ani poti da de permis impreuna cu un insotitor care are permisul de minim 5 ani. Traseul si sala difera de la scoala la scoala. Este de 2-3 luni, maxim 6 luni de obicei. 22 intrebari trebuie sa ai corecte. Si ai la dispozitie 30 minute. Daca trec cele 30 minute si nu ai terminat ti se mai acorda inca 5 minute. Traseul il stabilesti impreuna cu instructorul si de obicei este in zone mai putin aglomerate. 30 de ore de condus stiam eu ca trebuie sa faci, dar mai poti face si ore suplimentare. Scoala de soferi are valabilitate 1 an de zile. Pretul difera de la fiecare scoala in parte si masina. Cel mai mic pret am vazut cu 1.000 lei. La dosar mai dai inca vreo 250 lei cu toate taxele si rahaturile lor. Sper ca te-am ajutat. E tot ce stiu. Bafta!

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

De unde spanac ai scos asta cu insotitor cu permis de 5 ani. NU MAI DEZINFORMATI lumea.

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

Asa stiam, daca nu ai 18 ani trebuie sa dai cu insotitor

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Nu exista sa ceva in codul rutier, numai tu stii de unde ai auzit. Informeaza te inainte sa ii dezinformezi pe altii

| addy200 a răspuns:

După ce te înscrii la școală după 5 săptămâni abia te poate programa la sală, ca să iei sala trebuie să ai minim 22 de răspunsuri corecte din 26. Dacă iei sala tot ei te programează la traseu și în timpul ăsta dintre sală și traseu trebuie să iei 30h de condus obligatoriu.
Pe mine dosarul m-a costat 1200 lei + 300 fișa medicală.

| doctorAnswer a răspuns:

Bună!
Poți da de permis dacă ai cel puțin 16 ani, dar nu poți conduce mașini ca cele de pe stradă (doar cele cu un anumit motor).
Dacă vrei permisul B te poți apuca cu trei luni înainte de a împlini 18 ani.
Te duci la o școală de șoferi și ceri înscrierea. Costurile cred că sunt cam aceleași (1.200 lei, atât am plătit personal). În costurile lor nu intră niște taxe (cel mult până la 200 lei).
După ce termini cele 10 ore de la școală (aproximativ 2-3 luni) te poți înscrie pentru sală (trebuie să ai 18 ani când îți eliberează dosarul).
Pentru sala am așteptat o lună. Ai 26 de întrebări, 30 minute. Pentru a promova trebuie să răspunzi corect la cel puțin 22. Dacă ai luat te programezi la traseu. Depinde de oraș cât aștepți (4 luni).
Baftă!