| GhostRider02 a întrebat:

Cu cat timp inainte pot sa incep scoala de soferi? Adica cat timp dureaza legislatia si orele de condus? As vrea sa le termin pe toate inainte sa implinesc 18 ani si dupa aceea sa merg sa dau sala. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Adolescentii pot incepe cursurile unei scoli de conducatori auto cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.http://stirileprotv.ro/......8-ani.html

| GhostRider02 explică (pentru corbulalbrosu):

Da stiu asta...dar cat dureaza legislatia si orele de condus?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru GhostRider02):

Orele de condus le negociezi cu instructorul atat ca numar de ore cat si timp efectiv. Un instructor bun isi da seama daca ai sau nu nevoie de ore in plus. Daca ai stofa de sofer conducerea ti-o poti insusi chiar si in cateva zile. Legislatia o inveti tu acasa cel mai bine impreuna cu cineva pe bucati prin intrebari si raspunsuri si nu prin chestionare. In momentul in care consideri ca ti-ai insusit PERFECT legislatia poti solicita sa fii examinat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai voie sa incepi scoala cu 3 luni inainte de a implini 18 ani.
E suficient, eu m-am inscris la inceputul lunii februarie, am luat sala la sfarsitul lunii martie, iar pe 19 aprilie mi-a venit permisul acasa...
Tu sigur termini cursurile in 3 luni.

| whatevernvm a răspuns:

3 luni inainte, aproximativ.

| Smile4Adelin a răspuns:

Am 15 ani momentan, dar mã bucur cã am o idee despre asta. Cicã dureazã 2 luni cursurile. poți da cu 2 luni înainte sã împlinești, apoi sã dai sala și orașu'..nu știu dacã e bine ce, zic, dar sper cã te-am ajutat.