| anonim_4396 a întrebat:

Hello, am o nedumerire... imi poate explica care mai pe indelete "regula prioritatii de dreapta"? Sunt derutat rau. O. o Mersi.

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca fost profesor de legislatie rutiera iti explic:
Prioritatea de dreapta, este o prioritatea dată de lege. Se aplică în intersecţiile cu circulaţie nedirijată şi în toate cazurile de egalitate. Două vehicule se află în situaţie de egalitate atunci cînd se întîlnesc într-un anumit loc şi au drepturi egale să treacă prin locul respectiv, sau aceeasi interzicere, de a nu trece. Situaţia de egalitate se întîlneste de regula, în intersecţiile dirijate si se rezolvă cum spuneam, prin regula priorităţii de dreapta, care spune ca in astfel de situatii, primul care trece, este vehiculul care circula, dinspre partea dreapta!

Din punct de vedere legal explicatia conform articolului 58, punctul 3 ar fi urmatoarea:

Art. 58. - (1) În intersectiile cu circulatie nedirijata conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere când efectueaza virajul spre stânga sau când semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.

(2) În intersectiile cu circulatie dirijata prin semnale luminoase vehiculele care vireaza la stânga acorda prioritate de trecere vehiculelor care circula din sens opus.

(3) În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

| andrey23 a răspuns:

Cei din dreapta au prioritate fata de tine, daca tu nu te afli pe un drum cu prioritate.

| darkrider a răspuns:

De exemplu, intr-o intersectie nedirijata se aplica regula prioritatii de dreapta, adica tu dai prioritate la ala care vine din DREAPTA ta.
De asemenea, daca sa presupunem ca amandoi aveti indicatoare egale, cum ar fi STOP, Drum cu prioritate sau CEDEAZA TRECEREA, la fel, se aplica prioritatea de dreapta.

| darkrider a răspuns:

Pai atunci depinde unde vreti sa virati fiecare...
Fa si tu teste pe DRPCIV.ro, poate o sa te lamuresti acolo.

| figaro a răspuns:

Deci sa o luam cu o intersectie mai simpla una in T, eu venind de pe drumul care il intersecteaza pe celalat [ | ] ofer prioritate (in caz ca nu e dririjata) celor care vin din dreapta mea de pe drumul [ - ] right? sau...straight face, in cazul celor in X is si mai derutat cu persoanele care vin din fata mea