| cossmy a întrebat:

Hello...am si eu o dilema:cu ce e mai bun sist AWD decat FWD? adica cu tractiunea pe spate stiu, ca fuge spatele, iarna e dezastru, etc. Insa la un 4 wheel drive daca puterea este distribuita, asta inseamna ca fiecare roata/punte ar primi putere mai putina de la motor decat la cele cu tractiune pe fata, nu'i asa? Adica de exemplu la sistemul quattro de pe audi, unde este distribuita 50-50%, nu ai putere mai buna daca ai 100% fata? Scrieti si voi avantaje si dezavantaje pentru tractiune fata si 4x4. mersihappy

Răspuns Câştigător
| emoboy a răspuns:

Tractiunea fata e buna de aceea se afla pe cele mai multe masini.Pe fata ai:directia, tractiune si motorul deci are aderenta decat pe spate.Toate rotiile sunt folosite pentru Off-road pentru drumuri accidentate, noroi, zapada, nisip, dar masina ar trebui sa mearga mai incet+e mai greu de reparat+nu ai putere+ca masina e mai scumpa.Deci tractiunea fata e sfata! fff buna! Prefer FWD!

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Tractiunea totala e cea mai buna, chiar daca majoritatea au tractiunea pe fata mie nu imi place pentru ca in faca e directia si ar trebui sa faca ca cei de la mercedes si bmw sa puna tractiune spate. Asa e daca e pe fata tractiunea ai mai mult control dar daca stii sa dominezi masina poti avea control si daca are tractiune spate.