| Ttttttt5tttt a întrebat:

Are cineva de aici Audi a4 b8 Avant 2. 0tdi 143cp? Acest motor poate împinge bine caroseria? Este vreo diferența de tracțiune dintre motorul se 1.9 de 131cp de pe A4 b6 față de acest 2. 0tdi 143cp? Tracțiunea se simte la fel? Sau fu putina diferența? Și sa zicem dacă s-ar face un stage 1 la 2. 0tdi 143cp la câți Nm și Cp se duce?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca nu putea motoru ala sa duca masina aia, tu ce crezi o mai fabricau aia?laughing ce mai intrebi si tu, sau daca o impinge bine.Normal ca o poate duce bine altfel nu-i mai puneau motoru ala. Diferenta e ca ala de 1.9 consuma mai mult. Daca tractiunea se simte la fel? Depinde ce transmisie au fiecare, nu tine de motor asa de mult la ce arati tu.Sau daca e quattro aia se simte f clar comparativ cu tractiunea pe fata.Nu stiu cei ala stage 1, banui sa-i faci un update ceva, nici aia nu stiu de merge, depinde de masina ce an este.Voi vorbiti pe aici in coduri laughing eu is invatat sa vorbesc de modele si ani asa stiu f bine ce masina este, despre cei vorba.De CP stiu ca se poate duce mai sus din soft stiu asta de la audi de la bmw, dara ani din astia dupa 2012, nu stiu alea mai vechi.Cineva mi-a zis odata de audi a6 daca vreau sai maresc puterea sa ajung la 300CP de la 250 ca trebuie sa-i schimb calc masinii, dar asta la o masina din 2000. Ce zic e asa ce am experimentat eu,nu stau sa caut pe net sau sa umblu dupa chestii de astea, nici mecanic nu-s sau altceva.
Ce am zis e din ce am condus ce am vazut, cand ai tractiune pe toate rotile nu se compara cu spate sau fata, zici ca masina face parte din tine asa te asculta laughing niciodata nu am derapat, sau sa alunec chiar pe ploaie pe gheata, vorbesc de audi a6 quatro.Cu astea de trag fata apasam pe acceleratie si masian mai sta pe loc dupa se gandea si ea sa plece laughing si vorbim aici de 200 CP nu dealde 100 sau ce mai zic unia pe net.Plus de asta daca cumva apasai mai tare gazu scartaiau rotile, ceea ce la quattro nicioata nu sa intimplat.La spate tractiune fuge masina daca o bruschezi, bine ca se redreseaza rapid dara zic asa cum reactioneaza.Mie personal quattro mi s-a parut nemaipomenita ca si condus.E buna pentru RO si zone unde ploua ninge, undei mai mereu cald asa cum e pe unde bantui eu nai nevoie, unde pui cati mai consuma si ceva in plus, asta daca stai prost cu banii si daca e si pe benzina cum imi place mie si sa fii in RO dai si fugi laughing si la 300 de cp