| Rev3rse a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare pentru cei care stiu sau cei care au aceste masini. Audi A4 b8 2008 2.0 TDI 170 cp quattro sau Audi A4 b8 2008 2.0 TDI 170 cp tractiune doar fata?
Este vreo diferenta la consum?
Se simnte mai multa putere la quattro?
Au anumite probleme careva dintre exemplele de mai sus?
Avantaje / dezavantaje?
Multumesc, sper sa ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Quattro este cu 160kg mai grea.Este o idee mai lenta, consuma o idee mai mult dar iarna este altceva.
Haldexul de generatia a 4-a face toti banii.
Are garda cam joasa dar merge peste tot.

| Rev3rse explică (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc de sfat, m-am uitat si eu pe AutoData, si am vazut ca intre quattro si una doar tractiune fata este diferenta de la 0-100 de doar 0, 4 secunde, avantaj tractiune fata, dar da iarna este ideala quattro. Iar consumul? cam cu cat difera? ca dupa autodata nu ma prea pot lua cu asta laughing)
Multumesc.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Rev3rse):

La diesel diferenta este insesizabila.
La benzina este de 0, 5 l /100km.

5 răspunsuri:
| Rev3rse explică:

Revizia, cam cat ar fi aproximativ?, consumabilele, distributia?
E diferenta intre quattro si tractiune fata? la pretul reviziei.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Rev3rse):

La Haldex la 60000 trebuie inlocuit filtrul si 1 l de ulei special.
Cam 4 mil in plus.
In rest totul este la fel.

| Rev3rse explică:

Ok, multumesc mult de sfat, a-m sa-l iau in considerare.
Multumesc.