| Lorena789456 a întrebat:

Avantaje si dezavantaje gaze de sist TPU funda +vot

Răspuns Câştigător
| MagdaLove a răspuns:

Oportunităţi potenţiale din exploatarea gazelor de şist (fracking) (praf în ochi pentru oile proaste, adică muritorii de rând, adică NOI – exact la fel ca şi în cazul Roşia Montană – argumente pentru proşti, care nici nu se compară cu riscurile şi problemele pe care exploatarea le implică şi dintre care unele nici nu sunt adevărate!):

- Diversificarea structurii energetice a UE.
- Evitarea creșterii dependenței UE de importurile de energie (de exemplu, importurile de petrol și gaze naturale din afara Europei).
- Consolidarea poziției operatorilor europeni în cadrul negocierilor cu furnizorii externi de energie.
- Reducerea costului final al energiei pentru consumatori.
- Sporirea nivelului de competitivitate a industriei europene.
- Atragerea de investiții.
- Generarea de locuri de muncă.
- Generarea de venituri pentru autoritățile publice (de exemplu, taxe și impozite pe venit).
- Favorizarea inovațiilor de ordin tehnologic.
- Înlocuirea exploatării cărbunelui, ceea ce ar contribui la lupta împotriva schimbărilor climatice.
- Echilibrarea rețelei electrice din UE.

Dezavantaje – Pericole în urma exploatării gazelor de şist (multe dintre ele sunt SIGURE – sigur se vor întâmpla, celelalte se POT întâmpla, cu o probabilitate destul de mare, dat fiind exemplele de până acum din SUA şi Marea Britanie – citiţi textul meu de AICI pentru exemple):

Crearea de noi probleme legate de cantitatea de apă utilizată.
Crearea de noi probleme legate de calitatea apei.
Crearea de noi probleme legate de calitatea aerului.
Crearea de noi probleme legate de soluri.
Crearea de noi probleme legate de ocuparea terenurilor.
Crearea de noi probleme legate de natură și biodiversitate (de exemplu, păduri, vegetație, floră și faună sălbatică).
Crearea de noi probleme în viața comunităților (de exemplu, zgomot, trafic).
Crearea de noi probleme legate de activitățile seismice.
Generarea de riscuri geologice pe termen lung (după încheierea operațiunilor de exploatare).
Accelerarea schimbărilor climatice (de exemplu, prin emisiile de gaz metan).
Deturnarea de resurse necesare altor opțiuni energetice (de exemplu, surse regenerabile de energie, măsuri de eficientizare energetică).
Riscuri pentru sănătatea și securitatea persoanelor implicate în explorarea și exploatarea acestor combustibili.
Ar putea dăuna imaginii regiunii de exploatare, precum și turismului și valorii proprietăților.
Lipsa transparenței și a informațiilor publice (de exemplu, cu privire la autorizațiile și permisele emise și la implicațiile operațiunilor – de exemplu, aditivii chimici utilizați – și potențialele beneficii și riscuri asociate).
Reglementări necorespunzătoare pentru aceste proiecte (de exemplu, protecție insuficientă a sănătății umane și a mediului).
Lipsa unor condiții echitabile pentru operatori in Europa, datorită abordărilor diferite de la o țară la alta.
Lipsa resurselor autorităților publice pentru a supraveghea un număr mare de instalații de explorare și exploatare.
Lipsa de acceptare publică a acestor activități.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Mare avantaj este că ajuți necondiționat, corect.
Cel mai mare dezavantaj este când ești copiat, ești jignit, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici, gasesti cele mai multe informatii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gaz_de_%C8%99ist
Te pup!