| Bucuruzzz a întrebat:

Hello, o întrebare pentru cei cu permisul auto care au habar despre asta. Am făcut scoala pe manuala, mai am 4 ședințe și termin. Dar vreau sa dau examenul pe automata pentru ca nu ma descurc deloc pe manuala. Instructorul mi-a zis ca tot trebuie sa fac câteva ore pe o automata, dar la alta scoala pentru ca ei nu dispun de cutiile acestea. Faza e ca eu am auzit ca poți da examenul pe automata chiar dacă scoala a fost făcută pe manuala. Voi cum știți? Care e procedeul? Trebuie sa mai fac câteva ore in plus pe cutia pe care o prefer? Sau cum?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tu poti da examen pe ce masina vrei, dar avand in vedere ca nu te descurci pe manuala dupa o gramada de ore, ai impresia ca vei stapani suficient de bine o masina cu cutie automata "la prima vedere"?

| darrio2007 a răspuns:

Ar trebui sa dai examenul pe manuala, pentru ca pe automata, fiind si in examen, nu te vei descurca nici cat pe manuala. Problema este ca nici pe manuala nu te descurci, din cate spui. Parerea mea este sa mai faci cateva ore pe manuala pana prinzi ceva. La ce vrei tu, examenul este pierdut din start.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti da pe automata, dar daca ei la scoala nu au, atunci trebuie sa cauti la alta scoala. Si sa stii ca vei avea restrictii pe permis daca dai examenul pe automata.

| AlexBombaRusa a răspuns:

Ba nu stiu de unde ai auzit tu, dar eu stiu ca atunci cand dai orasul vine politaiu si dupa ce iti vine randu zice hai la masina.La masina cu care ai facut scoala bine depinde eu de exemplu am fost strigat al doilea si cand vine ala la mine si zice hai la masina ii zic ca masina mea e ocupata ca o fata care era la acelasi instructor cu mine dadea orasu.O baga pe una in fata mea si zice ca ma baga dupa ea poate imi vine masina pana termina aia, pica aia in 5 minute ca era praf saraca si zice politau ba dai pe alta masina ca nu mai am timp sa stau sa astept.Si eu am facut scoala pe golf si am dat pe un renault si l-am luat.E cam logic ca trebuie sa faci cateva ore, dar iti zic e inutil ca n-ai timp mai bine ii spui instructorului sa puneti toate sedintele intr-o zi si stai 4 ore calumea sau 2 cate are el timp si faci totul calumea.Hai ma ce dracu ca e simplu il iei tu.Dai pe manuala ca ai mai mari sanse sa-l iei decat sa stai sa inveti automata, gandeste-te ca masinile au ambreiajul diferit, si poate tu la aia manuala ai ambreiajul tocit si daca ridici picioru repede de pe pedala nu moare motoru, in schimb la aia automata daca e noua e mult mai sensibil ambreiajul si trebuie sa ridici fin ca altfel iti moare motoru. Dupa parerea mea zic sa dai pe manuala.