| PirvulescuCosmin a întrebat:

Va salut Domnilor
Am si eu o intrebare care tot ma mistuie de ceva timp.
Pe un Audi a8 an fabricatie 2008 (are deja cutie automata). se poate inlocui cutia automata cu una manuala!? motorul este de 3000 cmc (stiu cam mare pentru o cutie manuala), dar eu prefer cutiile manuale in loc de cele automate. Deci s-ar putea inlocui cutia cu una manuala!?

9 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Nu cred, cel mai usor ar fi un eventual schimb cu o masina identica, dar cu transmisie manuala.

| traveler a răspuns:

Ai incercat la un servis sa afli un raspuns competent.
Eu zic ca da uite ce am gasit:http://en.wikipedia.org/wiki/Direct-Shift_Gearbox insa nu cred ca la noi in tara o poti face.Succes!

| Trynda a răspuns:

Se poate dar e foarte scumpa transformarea. Trebuie sa schimbi intreg sistemul si transmisia happy. E scump.

| CatalinOrzan a răspuns:

Se poate dar trebuie sa schimbi foarte multe!

| PirvulescuCosmin explică:

Buna Ziua Domnilor... Am vorbit la reprezentanta in Bucuresti la Audi si Domnii mi-au zis ca se poate pune cutie manuala pe un astfel de Audi, dar doar in Germania la service la Audi. Dar mi-a mai zis ca aceasta operatiune ma poate ajunge is la 7500 de euro. Va multumesc tuturor de opinie. Aaa si era sa uit, mi-a zis ca pot ajungem ai ieftin daca optez pentru padele (pentru schimbarea vitezei).

Va multumesc pentru raspunsuri! Stima!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are legatura marimea motorului cu cutia de viteze.

presupun ca nu iti dai seama ce presupune aceasta transformare, schimbarea intregii transmisii, electronicii care comanda cutia automata, ca sa nu mai spun de sasiu care probabil este adatpat cutii automate. pe scurt probabil ca niste oameni priceputi vor reusi acesta schimbare, dar pretul va fi probabil undeva peste pretul masinii.

| dru1darius a răspuns (pentru suntserios):

Zici ca nu are treaba motorul cu cutia, te rog sa-mi zici daca mere sa pui la un bmw 850, cu cutie automata in 4-5 trepte o cutie manuala, fara sa modifici nimic, sau sa pui la un bmw seria 5 ultimul model (f10), cutia de 6 trepte manuala la o cutie cu 8 trepte automata

| suntserios a răspuns (pentru dru1darius):

Ia ma citeste odata ce am scris sa vezi ca am spus ca nu are legatura marimea motorului cu tipul cutiei de viteze. nu am spus nicaieri ca poti adapta la orice motor orice cutie de viteze. plus nu inteleg ce vrei sa spui. seria 5 ofera la toate motoarele de la cele de 3L pana la cele de 4.4L atat cutii manuale in 6 trepte cat si cutii automate in 8 trepte. Chiar nu inteleg ce ai vrut sa arati prin exemplu tau

| dru1darius a răspuns:

Din pacate, nu poti inlocui cutia, fiecare motor a fost conceput pentru o anumita cutie, insa poti face altceva, doar ca ii o investitie serioasa, cumperi un motor cu cutie manual, si pui pe masina ta