| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey care ma ajuta si pe mine ma refer la cei care au trecut prin asta deci vreau sa dau de permis parintii mi-au zis ca daca il iau ei imi vor cumpara masina si deja am ales una pe placul meu intrebarea mea este daca este greu la scoala de soferi cat costa inscrierea si mai ales cat timp va dura ma refer cate luni si trebuie sa merg in fiecare saptamana sau cum sa fac?

8 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ehehee, eu zic sa nu te grabesti sa cumperi masina. Condu un an de zile masina parintilor, vezi cu ce se mananca soferia, capata experienta si abia apoi arunca-te. Iti zic din propria experienta ca nu-si are sensul, oricum o vei lovi, oricum peste 1 an vei descoperi ce inseamna motorul si vei vrea si tu un motor decent, s.a.m.d
Sa-ti iei carnetul dureaza destul. In primul rand, depinde pe ce masina faci scoala (preturile variaza de la 1100 la 1500 RON, sau chiar mai mult). In al II-lea rand, ai de platit 2 taxe (de examen si de permis) + 100 ron taxa pentru masina (la examen). Examenul consta in 2 probe : teoretica si practica. Nu poti da proba practica fara sa iei proba teoretica, iar daca pici proba practica trebuie sa sutii iar proba teoretica.
Ar fi multe de spus, dar le vei afla pe parcurs.
Daca totusi te-ai hotarat sa-ti iei masina, in niciun caz sa nu iei una noua, ia si tu un junghi SH cat mai rezistent.

| IMC90 a răspuns:

Inca ceva: ce inveti la scoala de soferi nu te ajuta prea mult, soferia o inveti tu conducand, gresind, incasand claxoane avand accidente si invatand din greselile facute. Bine, preferabil ar fi sa nu ai niciun accident, dar in Bucuresti (de exemplu) lucru asta e aproape imposibil.
La scoala nu inveti nici macar gararea cu spatele pe partea stanga...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 2-3 saptamani de teorie vei da un test la sala de curs sid aca-l iei, mergi la traseu in paralel cu celelalte ore de sala. Sa NU lipsesti la ele, ca nu le stii pe toate!
Restul de programari de ore le rezolvi la scoala cu instructorului si cu proful de teorie de sala.
Sa NU iei masina inainte de permis! Incearca sa faci scoala pe una micuta gen Sandero, nu pe Logan. Vezi cum si ce iti place la masina, vb intre timp si cu instructorul si abia apoi ia o hotarare. Nu te arunca la o masina care nu o poti stapani ca iti risti viata!

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult asa am sa fac mi.ai zis niste chestii pe care eu nu le stiam acum imi sunt de folos stiu ce ma asteapta.

| kamy01 a răspuns:

Scoala va dura cam 2luni juamte. prima data duce si hotarastet cu ce instructor faci, apoi o sa faci 1 saptamana legislatia apoi o sa incepi cu condusul 2-3ori pe saptamana si cat timp vei face ore o sati rezolvi si fisa medicala si cam tot ce tine de taxe etc pana sa dai sala.

| RoseOfTheFire explică (pentru kamy01):

Am inteles.Dar nu stii cu aproximatie cat costa toate astea sa stiu si eu asa, sa am o idee?

| kamy01 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Depinde pe ce masina faci, de scoala unde faci. eu cand am facut in 2010 am facut pe un opel astra G 1.7 diesel si ma costat cu tot cu analize cam 12milioane cu toate taxele cam tot. in afara de ''spaga'' pentru oras.

| serginho24 a răspuns:

Pai punete si ionvata sa il iei din prima si pe urma ai masina,, o sa fie frumos