| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPUhappy. Am 14 ani si sper sa nu ma considerati un copil fitos sau ceva in genul daca pun intrebarea asta. Parintii mei sunt foarte bogati..mereu primesc ce vreau, si cer destul de des cate ceva. tata nu prea are o problema cu asta dar mama da. Deoarece mereu imi zice ca multi copii nu au nici un sfert din ce am eu si ca nu ar trebui sa cer atatea pentru ca nici ea nici aproape nimeni nu are sau avea cate am eu. Deci nu sunt genul de copil bogat cu multe fite si basini care trateaza lumea cu curul si care crede ca totul se invarte in jurul lui. Ca eu pana la 7 ani am fost saraca dar dupa aceea parintii mei s-au pus pe munca si acum au niste vieti de invidiat. Stiu ce inseamna sa nu ai o paine pe masa. Deci sa revenim la subiect - eu in fiecare luna ma duc la salsa. In cluburi de salsa(doar sa dansez nu sa ma duc sa agat barbati de 30 de ani, ma duc acolo doar sa dansez)..platesc pentru fiecare noapte de salsa cel mult 40 de lei. Ma duc in fiecare saptamana cu 2 prietene. Imi plac mult cumparaturile..si cand mama are timp pentru mine mergem in mall. Desi eu merg destul de des...dar imi cumpar o bluza sau inca ceva marunt ca sa nu se supere mama pe mine,sa zica ca sunt fitoasa sau ceva. Ca tata nu are nici o problema,mereu imi da cati bani vreau si etc. In timpul scolii noi stam la apartament ( am vila destul de departe de scoala mea ),asa ca merg cu metroul pana la scoala, si aia costa. La scoala am cantina si magazin. dimineata imi iau mancare de la magazin si dupa scoala merg la cantina cu colegii. Costa si aia. As vrea sa ii rog sa imi dea o suma de bani in fiecare luna fara sa zica ca sunt o fitoasa si ca sunt doar un copil si ca nu stiu ce(sincer chiar nu avem probleme cu banii deci sa excludeti chestia asta) ..si sa consum banii aceia pe: salsa,mall,transport, scoala(incluzand si rechizite si ce mai cumpar de acolo). Vreau sa ii intreb si sa le spun de chestia asta in asa fel incat sa nu ma considere o fitoasa..sau sa se supere pe mine ca le cer lucrul asta. Si vreau sa stiu cum sa ii intreb aceasta chestie..ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| andru10best a răspuns:

Spune-i ca esti mare de acum si vrei sa ai responsabilitati ca sa te maturizezi. O suma lunara de bani este un inceput bun ca sa stii cum sa gestionezi banii.

Asta este tot ce trebuie sa auda.

1 răspuns:
| Dolyta a răspuns:

Daca te intelegi asa bine cu tatal tau, ii poti spune direct : Tata, m-am gandit ca in loc sa va cer eu bani de fiecare data cand am nevoie de ceva, mai bine imi dati voi o suma de bani la inceputul fiecarei luni, pe care sa ii cheltui pe tot ce am nevoie, transport, mancare, salsa si alte lucruri de care am nevoie." si nu ceri o suma mare, calculezi si tu si vezi cam cat iti trebuie neaparat+ ceva bani de buzunar. si daca or sa fie de acord, sper ca tu sa fii responsabila si sa nu ii cheltui pe porcarii ci exact pe ce ai nevoie, si sa nu le mai ceri pana la sfarsitul lunii. Bafta!