| Alec93 a întrebat:

Hey, cum se da de permis? Adica ce trebuie sa faci? Eu vreau sa ma inscriu la scoala dar nu stiu cum e. Adica, cum ma duc acolo, ca la o scoala normala, si e cineva in clasa, care preda sau cum? Eu am auzit doua variante, cica faci scoala de soferi 2 luni cu instructorul, prin oras si te invata el tot, iar apoi dai sala si daca iei 22 din 26 faci traseu cu politistul, asa e? Sau cum e?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la scoala de soferi sa te inscrii si sa iti spuna toate actele de care ai nevoie.

Apoi la scoala se vor organiza cursuri de legislatie insa astea de obicei nu sunt obligatorii. Teoretic vei da un examen la scoala de soferi, numit iesirea din scoala, sa vada ce legislatie stii si apoi iesi la strada cu instructorul.

Cand ai terminat orele cu instructorul dai examenul teoretic la politie si daca il iei, pe cel practic apoi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi in primul rand si te inscrii. Atunci trebuie sa mergi la cateva controale medicale (oftalmologie, neurologie, psihiatrie, etc), dupa care vei incepe cu o saptamana de legislatie rutiera, adica intri intr-o clasa, cum ai mai spus. Acolo se preda si se explica legislatia, si vei avea de invatat si acasa. La finalul acelui curs, trebuie sa te descurci bine cu chestionarele.
Dupa saptamana de legislatie, incepi conducerea, care se desfasoara cu instructorul (la legislatie e alt profesor).
Dupa ce faci in total 30 de ore de conducere (cam doua pe zi se fac), ti se da dosarul de la scoala, mai pui cateva fise in el (chitanta pentru examen de la primarie, chitanta CEC pentru tiparirea si expedierea permisului, dovada ca ai cazier curat), si poti merge la permise in resedinta de judet, ca sa iti inregistrezi dosarul pentru a te programa la examene.
La examenul teoretic (sala), trebuie sa obtii minim 22 de raspunsuri exacte dintr-un total de 26 de intrebari, iar la traseu vei conduce masina pe care ai facut scoala, insa fara instructor, doar cu politistul in dreapta si cel putin un martor in spate.

| Alec93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu cand ai dat de permis? ca poate acum s-a schimbat, e altfel. ca cineva in 2005 asa a dat. cum am scris mai sus, nu a mers la scoala, decat a invatat acasa, din carte si restul facea practica in oras cu instructoru.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alec93):

In 2011 am dat eu.
Nici eu nu am mers la legislatie, dar asta e alta mancare de peste.
Eu ti-am zis cum decurge scoala de soferi in mod normal, valabil si in ziua de azi.

| DryIce a răspuns:

Nu e asa.

| Alec93 explică (pentru DryIce):

Wow, ce m-ai m-ai ajutat si tu. de n-ai mai putut laughing)