| Carasin a întrebat:

Hey TPU.
La citi ani pot da de permis la scutere pe 49cc? E permis sa ma plimb eu cu el? Am 13 ani de anul trecut ma plimb, n-am casca, doar haine si mânuși.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 16 ani poti da categoria AM

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru acestea ai nevoie de permis de conducere de categoria AM, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere (se poate incepe la 15 ani si 9 luni) si ai reusit la probele teoretica si practica (un traseu in poligon).
Opreste-te in a mai conduce pe drumurile publice. Tu nu vei fi pedepsit penal, avand sub 14 ani, dar cel care ti-a incredintat scuterul poate fi pedepsit, cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda penala.