| Țoglă a întrebat:

La ce categorie de km depășiți la oră peste limita admisă se suspendă permisul 30/60/90 zile?
pe lângă puncte/amendă etc trebuie să apară și permisul suspendat după o anumită viteză în care depășești limita.
Din câte am înțeles de la cineva, cică, dacă depășești peste 20km/oră limita admisă, ți se suspendă permisul 30 zile.

Poate mă lămurește cinveva pe chestia asta căci punctele de penalizare sunt secționate în fcț de cat. de viteză depășită, dar nu se știe nimic despre suspendarea permisului.

Mulțam, fundă

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul se suspenda de la 50km in plus fata de limita

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

50.
E întrebare în chestionar.
Dacă depăsești cu 20km iei o amendă, nu mai țin minte câte puncte, parcă 4-6.

| AnonImOO000 a răspuns:

Salut, pana in 50 de km depasiti primesti puncte si amenda bineinteles, peste 50km la ora ii dai ultimul pupic carnetului

| Țoglă explică (pentru AnonImOO000):

De puncte știu, dar de suspendarea permisului mă interesează pe mine. Deci până în 50km/h depășiți nu ți se supendă deloc carnetul? nici măcar 30zile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Țoglă):

Ți se suspendă carnetul dacă acumulezi 15 puncte. Deci 2-3 amenzi pentru 20-30km peste limită duc la 30 de zile fără permis.

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Țoglă):

Nu, poti citi orice carte de legislatie la capitolul infractiuni si pedepse si imi vei da dreptate, pana in 50 de km nu e problema de razboi happy numai bine

| suntserios a răspuns (pentru Țoglă):

Permisul se suspenda de la 50km in plus fata de limita