| djdani2010 a întrebat:

Imi faceti va rog un top, cu urmatoarele masini
: Golf 4 1.4/1.6
Opel astra G 1, 7 TDI
Dacia logan
Skoda fabia

Opel astra g 1, 7 tdi e buna? are consum mic?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Skoda Fabia, VW Golf, Opel Astra G, Dacia Logan;
Asa le-am luat la rand 1, 2, 3, 4.
Consum Opel:
Consum combustibil (oras) 6.4 l/100 km.
Consum combustibil (in afara orasului) 4.5 l/100 km. Eu nu am baza in opeluri, am avut probleme cu bomba de motorina care ma costa 2.000€ sa o schimb si am gasit pe unul care nu si-a dat seama, apoi ia-m vandut masina.

| djdani2010 explică (pentru mgtow):

Multumesc frumos de raspuns, ce parere ai de:http://www.bestauto.ro/......833817.htm :)

| mgtow a răspuns (pentru djdani2010):

Excelenta masina o ador, si pretul fiind negociabil poate o mai lasa pe la 8.500€ sau 8.300€ te descurci tu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru djdani2010):

Sincer, nu avea incredere in individul asta, numai prostii spune la Auto-Moto. Eu lucrez in domeniu, crede-ma, tipul abereaza grav, poate nici permis n-are. Motoarele 1.4 16v de pe fabia sunt aceleasi ca si pe golfurile 4 1.4, si sunt niste nasolii. Mai bine opel astra, motor chiar si benzinar, de 1.2 sau 1.4. Dieselurile de la opel sunt cam pretentioase.

| yonutzBT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

In ce sens ai zis ca motoarele diesel de la opel sunt pretentioase?big grin Te-ai confruntat cu vreo problema pana acum?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru yonutzBT):

Are un prieten o astra 1.9 CDTI de 150CP si i-a facut multe probleme, a ramas si in drum cu ea. Pompa de inalta, injectoare, si alte probleme destul de mari. Problema e ca nici mecanicii nu prea se descurca pe ele, de fiecare data cand a avut probleme a dus-o in alt service si niciodata n-a fost usoara depistarea problemei. Cand l-a lasat in drum a dus-o la o reprezentanta din alt oras, aia au desfacut-o toata, au zis ca e pompa de inalta defecta, si o puteau schimba doar cu una noua, de origine, si ajungea pe la 2000e reparatia. A cerut sa o monteze la loc ca sa o duca in alt service sa monteze o pompa din dezmembrari, si cand au montat-o a pornit si merge si in ziua de azi, la 2-3 ani, cu aceeasi pompa.

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel Astra G 1.7 CDTI
Dacia Logan (1.4-1.6)
Skoda Fabia (1.9 SDI)
Golf 4 1.4-1.6 (foarte proaste motoarele astea pe benzina, TDI-ul ar fi fost in capul listei).

| Sofer a răspuns:

VW GOLF 4
Opel Astra G
Skoda Fabia
Dacia Logan

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1) Opel Astra G 1, 7 CDI (TDI-ul este marca inregistrata VAG)
2) Dacia Logan (mai ales daca e Logan 2)
3) Golf 4 in mod normal l-as fi pus peste Logan dar Golf 4 e un model foarte vechi (s-a ajuns la Golf 7 si urmeaza Golf 8)
4) Skoda Fabia

| djdani2010 explică:

M-ati zapacit total de cap laughing fiecare e cu parerea lui

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru djdani2010):

Pai e normal sa fie pareri impartite, fiecare sofer are alte asteptari de la masini. Eu spre exemplu apreciez mai mult stabilitatea, confortul, consumul si cuplul la turatii joase. Altii apreciaza doar aspectul si calitatea materialelor din habitaclu. Altii nu se pricep deloc, si stiu doar ca vor Volkswagen rolling on the floor

| yonutzBT a răspuns:

1.Opel astra
2. Golf
3.skoda
4.dacia logan. daca vrei sa ti iei o masina opteaza pentru una diesel. Motoarele diesel sunt mai eficiente( consum/putere) si au o durata mai lunga de viata.