| xt a întrebat:

Intre o masina second-hand de acum 6 ani (Opel Astra, VW Golf 4, Audi A2 intre 4500 si 5500 euro) si una noua (Dacia Logan, Dacia Sandero, Skoda Fabia - intre 6000 si 8500 euro) ce ati alege? Diferenta de pret este aproximativ 3000 de euro. Este oare justificata?

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai pentru 3000 de euro eu as inclina catre cea second hand. Pentru ca nu vei baga 3000 de euro in trei ani intr-o masina germana (cat e garantia la una nou), iar cand va veni momentul sa o vinzi vei pierde mai putin la cea second.
Este greu sa faci totusi comparatii astfel, multi spun "ce e nou e nou" si practic iti spulbera orice argument. De obicei oamenii stiu de la inceput daca vor neaparat o masina noua sau se multumesc cu una uzata.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eadevarat ca o masina noua e mai bine sa cumperi dar coasta destul de mult si nu au o fiiabilitate remarcabila. Eu as opta pentru un ''Audi A2 care are o capacitate cilindrica de 1400 cu toate dotarile, se incadreaza in medie la5 litri la suta. Ca sa te convingi urca intr-un audi A2 si ai sa vezi ca am dreptate.

| covexrobu a răspuns:

Daca iti cumperi un Opel Astra G cu motor Isuzu de 1. 7 DTI ai facut o alegere NU excelenta ci foarte excelenta. Consuma in oras undeva la 6 litri de motorina. Fuge de mananca asfalt si piesele sunt mult mai ieftine decat la orice alta masina si asta pentru ca s-au produs in numar foarte mare. Eu am condus o masina un Astra din acesta si m-a impresionat. Nu te speria daca are peste 100. 000 de km. Are un vecin una cu 250. 000 poate si mai mult acum si nu a avut nici o problema cu ea decat piese uzula si cureaua de distributie. Ideea este sa studiezi masina cand o cumperi si eventual sa ii ceri o carte de service. Sa te uiti la motor si vezi sa nu fie spalat ca atunci e clar ca are ceva probleme. SI acum sa fim realisti motorina mai ieftina gasesti la camionagii nu trebuie sa te sperii ca si ei baga euro 5 acum ca altceva nu gasesti pe piata. Si este o diferenta mare sa dai 2. 5 lei pe litru la camionagiu decat sa dai 3. 7 lei la pompa. Nu stiu daca o sa gasesti Skoda Fabia la 8500 nou si sa mai aiba si ceva dotari. Bafta la cumparat masini.

| alex_7264 a răspuns:

Skoda

| pepe a răspuns:

Poţi să cumperi şi o maşină second între 6000 şi 8500 euro.
Diferenţa de preţ nu este semnificativă, numai calitatea.

| ΔH a răspuns:

Un Opel Astra G, sau VW Golf 4, nici nu se compara cu un Logan, sau sandero.
Dar ai mare atentie la Golfuri. Sa nu te puna naibi sa iei Golf pe benzina ca regreti si ultimul euro ce l-ai dat.
Consuma enorm, mananca mult ulei, si vei avea si cu probleme.
Tatal meu a avut anul trecut pentru cateva saptamani un Golf 4 1. 4 16v.
Stiu pe multi cu Golfuri pe benzina ce au aceleasi probleme.

EDIT.
In legatura cu problemele Golfurilor pe benzina, nu stiu daca sunt valabile si pentru Golf 5 sau Golf 6, sa nu imi sariti in cap.

| cheloo74 a răspuns:

Eu am am asa ceva : http://www.chevrolet.ro/aveo-4usi/aveo-4usi-index.html In decembrie 2008 am dat 8100 pe ea. Am 8000km parcursi si nici cea mai mica problema. Si e mult peste Logan sau Sandero.

| stejarandrey a răspuns:

Golf 4 cu sigurantza love struck
si nu se compara opel, vw, audi cu logan, sandero sau fabia

| Daddy_9411 a răspuns:

Masina noua e masina noua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubesc Sandero. Imi place mult cum arata. Eu am ales Loganul acum trei ani, pentru ca masinile second, desi sunt bune (daca nu ai ghinionul sa prinzi una accidentata, dar "fardata" bine) cer mai mult. Masina noua e noua, vorba aia...Nu ai treaba cu ea...Eu nu am avut nici macar o treaba cu Loganul, am fost doar la revizii si mi s-au schimbat din piese, dar din astea marunte...Consuma putin, e foarte ok...Bine,nu "zboara" ca un Audi, dar eu nu fac curse cu ea laughing Nici nu e masina de fite Loganul, daca asta cauti. E o masina pentru oameni modesti, eu asa o vad. Consumul, am zis, e super ok...viteza...pana la 140 poti merge lejer, mai sus eu nu am putut, dar cred ca se poate. In fond, la ce drumuri avem, Loganul e ideal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi, la cum sint preturile, merita sa iei una second-hand. Daca studiezi bine masina, o verifici si studiezi, poti face chiar o buna afacere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@covexrobu / Asta cu motorina este corecta. Pt masinile de servici, incluzind cife, wola, stivuitor (!) motorina o cumparam de la OMV... Singura problema este ca trebuie bine filtrata daca a trecut prin rezervoarele lor...
Opel ...folosesc doua ca masini de servici, un astra caravan si un clasic si pot spune ca sint masini foarte fiabile si economice. Pot fi o optiune ca masina de familie si chiar tine cu casa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vw golf 4 pentru ca nu compari cel mai vechi vw cu cea mai noua dacie si diferenta este pentru ca golfu e la mana a doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Second-hand.am luat opel astra din 2002, 1. 6 benzina full(fara piele si trapa). 4100 euro cu tot cu inscris pe romania. am deja cu el 18 000 in Romania (in total 121 000) si nu am schimbat decat consumabilele si un "amarat" de bec happy clar merita sa cumperi second-hand in perioada asta, indiscutabil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una noua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Nu ma prycep
straight face
dar daca stau bine cu finantele
clar ca nu as lua de la second-hand
pentru ca a fost uzatastraight face
si una e cand cumperi o masina noua...
care nu are nevoye de reparatii
si una e cand cumpery second-hand
`n care mai bagi ceva bany!
oricum decizia iti apartine!

| xt explică:

Completari: nu as da niciodata mai mult de 6000 euro pe o masina second decat daca ar fi una de colectie, dar cum nu imi permit nu voi da. Si pentru o masina noua nu vreau sa dau mai mult de 8500-9000 euro asa ca sunt putine alegeri. Cand statutul imi va permite normal ca voi plati si 50 000 euro pe o masina, pentru ca altfel nu voi fi ales presedinte la clubul de afaceri din orasul / cartierul meu. Pana atunci ma multumesc cu ce se poate, dar nu vreau sa iau teapa (a se citi sa cumpar o masina ieftina care are piese foarte scumpe sau alte lucruri de genul asta).

| UnOarecare a răspuns:

Un Golf 4 din 2002 cu un motor de 1. 9 TDI si 105 hp este net superior fata de un Logan din 2008 chiar si 2009!
Chiar daca masina are deja 7 ani, veti simti diferenta din primul km!