| Lusca1995 a întrebat:

Imi poate spune cineva pe unde ar fi posibil să curgă antigel la mașină?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Radiator, vasul de expansiune si restul furtunelor prin care circula...

| Lusca1995 explică (pentru suntserios):

Am obsevat ca petele pe jos erau in fata, pe directia radiatorului, din cate am inteles ar trebui schimbat altfel risc sa raman cine stie pe unde cu masina, asa rau o fi? Ea inca merge dar rezervoru cu antigel e gol tot.

| relian a răspuns:

Antigelul ala de obicei are o anumita culoare,verde sau portocaliu sau mai stiu eu ce alta culoare albastra,deci cauta peste tot plecand de la radiator si mergi pe furtune si unde vezi culoare din aia iesita pe acolo iese apa cu antigelu ala. Daca bidonu ala e gol pai ce mai stai umple-l frate ca vorba ta poate strici motoru,mai ales in cazu in care nu-ti arata la bord, desi ar trebuie sa iti indice la bord ceva ca nu mai ai antigel sau chestii de genul asta. Poate curge pe la un furtun crapat, sau pe linga un colir care e slab, verifica toate furtunele pe unde circula apa, verifica radiatoarele si bidonu ala plus pompa de apa, de multe ori scapa si pe acolo pe la pompa de apa.Foloseste o lanterna ceva, trebuie sa se vada, daca spui ca jos se vede apa sub masina.

| xerxes1 a răspuns:

Maxim 50 de locuri.
Partea neplacuta este ca daca scurgerea este mica se observa mai greu deoarece se evapora din cauza temperaturii motorului.
Recent am bagat aer comprimat la 2 bar si cu motorul rece am depistat 3 pierderi.De regula sunt O-ringuri de 50 de bani, pe la etansari intre diferite plasticarii.

| cyupaku a răspuns:

Ridica pe elevator, da scutul jos si porneste motorul si vei vedea exact