| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva, daca pentru o masina care are numere provizorii ( numere rosii) este obligatorie rovinieta? si daca da, si o iau pe 12 luni, cand o inmatriculez definitiv (numere negre) pot ramane cu aceeasi rovinieta, sau trebuie schimbata? mersi

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand in mod normal nu se da rovinieta pe mai mult de 30 de zile la masinile cu numere provizorii, dar la ce foame este la noi ca sa iti ia banu sunt in stare sa iti faca si abonament sa platesti in fiecare ora laughing Este valabila doar pe numerele actuale cand le vei schimba va trebuii sa schimbi si rovinieta. Daca nu iesi cu ea din oras nu esti obligata sa o platesti si daca iesi decat ocazional poti cumpara rovinieta pe o zi. Referitor la numerele provizorii si ele sunt valabile tot o luna dupa care poti scoate alt rand de numere provizorii si tot asa de 3 ori merge faza, apoi esti obligata sa o imatriculezi ca sa mai poti circula cu ea. In acest timp cumperi 3 roviniete pe o luna fiecare cat este valabil randul de numere, apoi cand o imatriculezi poti cumpara pe un an!

| Homye18 a răspuns:

Rovinieta este obligatorie numai in cazul in care circuli pe drumuri Europene, autostrazi etc. Daca circuli in interiorul localitatii de domiciliu atunci poti sa nu-ti cumperi rovinieta. Sfatul meu este ca pana inmatriculezi masina cupara o rovinieta pe 6 luni si dupa ce ai inmatriculat masina cupara rovinieta pe un an.

| helgione a răspuns:

Pentru numere rosii nu trebuie rovinietawinking

| michael5813 a răspuns:

Bugasoft are dreptate! nu ai nevoie de rovigneta cat timp ai numerele rosii!

| pandadesignro a răspuns:

NU iti da nimeni rovigneta pentru numere rosii, in taxa de numerele provizorii este achitata si taxa de drumuri, si da drumurile in afara localitatii posesorului autoturismului. Cu numere rosii nu poti parasi tara.

Cand ai numere negre iti iei si rovigneta.
E raspuns sigur.