| alinul a întrebat:

Am masina cu numere provizorii si as dori sa iau o asigurare pe 6 luni, urmand ca masina sa o inmatriculez peste aprox 1 luna. Dupa ce inmatriculez definitiv masina acea asigurare mai este valabila?

Răspuns Câştigător
| siteauto a răspuns:

Salut!
Cand faci asigurarea specifici ca doresti sa faci RCA-ul in vederea inmatricularii. Pe asigurare va fi trecuta doar seria de caroserie in cazul acesta. Astfel ea va fi valabila si dupa ce vei schimba numerele.

4 răspunsuri:
| goejoy a răspuns:

Ce tare. ieri si eu mi-am luat prima masina laughing si aveam aceeasi nedumerire, dar s-a rezolvat. am intrebat pe cineva in domeniu si asigurarea nu mai e valabila, dar daca esti tu cea ce a cumparato poti cere sa ti se dea banii inapoi, acum stii ca nu iti da toti banii inapoi, se calculeaza la zi
sau ai putea merge la politie sa iti dea o dovada (nu am inteles ce a vrut sa spuna )? mie mia recomandat sa merg sa iau banii si sa-mi fac alta noua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exclus.Asigurarea este valabila numai pe nr respectiv.Schimbi numarul, schimbi si asigurarea si rovigneta.Numai bine.

| alinul explică (pentru anonim_4396):

Din cate stiu asigurarea nu se face pe numarul masinii ci pe seria CIV, fostul proprietar avea asigurare pe o luna si nu scria nicaieri pe foaia de asigurare numarul de inmatriculare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinul):

Eu cind am inscris masina, acum 1 an si ceva, la politie si la rar asa mi- au comunicat.Mult noroc.