| benga94 a întrebat:

Doresc sa ma corectati daca gresesc! O masina care are primul set de numere rosii cit se circula cu un set 3 luni sau doar o luna dupa care mai iei celelate 2 seturi si tot asa circuli cite o luna pe fiecare set? Eu pana acum credeam ca circuli cu fiecare set cite 3 luni, dar 3 lunii era la total adica toate cele 3 seturi? In timpul numerelor rosii am nevoie doar de asigurare auto valabila pe durata numerelor rosii presupun ca pe 3 luni,am nevoie si de rovinieta? rarul am inteles ca se face cu itp-ul cind o inmatriculez,cind o sa cumpar masina de la un anume targ sa zicem si e cu numere rosiii ce o sa fac dupa,fac actele de vanzare cumparare la notar,dupa care daca mai e valabil primul set de numere circul asa daca nu ma duc sa ii fac altul si cam atat? poate avea si asigurare valabila sau nu mai conteaza o data ce face actele pe numele meu? asi dorii sa stiu cum e cu actele pe unde umbulu cam la ce baniii sa ma astept sa dau, asa acum la inceput, dupa ce expira cele 3 seturi de numere trebuie sa fac itp+rar+asigurare pe 1 an +taxa de inmatriculare pentru numerele negre,ceva pe la primarie pe la anaf pe la cec am inteles o sa ma ajunga ceva banutii mai multi am inteles, dar principal m-ar interesa asa de inceput ca nu prea am banii necesari ce fac dupa ce o iau cu numere rosii cit circul unde umblu si citii banii sa am asa in afara de baniii care iii dau pe masina in sine, astept raspuns!

1 răspuns:
| Adrian_Edward_1989 a răspuns:

Hai salut!
in legatura cu numerele rosii, ele de fapt se numesc numere provizorii de circulatie.
Un numar provizoriu este valabil 30 de zile, el vine impreuna cu o autorizatie provizorie de circulatie care tine locul talonului, si ai dreptul doar la 3 autorizatii de circulatie, adica 90 zile in total cu numere provizorii.
pentru numere provizorii ai nevoie de:
1) cererea solicitantului;
2) dovada incheierii unei asigurari obligatorii de raspundere civila pentru prejudicii produse tertilor prin accidente de autovehicule, in termenul de valabilitate a acesteia, pe numele solicitantului;
3) dovada platii taxei de autorizare provizorie a circulatiei;
4) copii ale documentelor care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
5) actul de identitate al solicitantului, in original si in copie, sau, in cazul persoanei juridice, documentele care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie;
6) dovada platii contravalorii placutelor cu numar provizoriu;
7) dovada platii contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie;
8) copia declaratiei vamale pentru vehiculele provenite din afara UE la care se solicita inmatricularea in Romania, cu exceptia primei autorizari.
IN PLUS, trebuie sa platesti Asigurarea masinii si daca te deplasezi in afara judetului in care se inmatriculeaza masina si de rovinieta.
Numai bine
!