| anonul a întrebat:

Imi trebuie permis pentru motocicleta si daca da pot sa-l iau la16 ani? Mi-am cumparat acum doua luni un Harley Davidson Softail Fat Boy 2009 si am trecut de cateva ori pe langa politisti, cu toate ca nu aveam casca (doar o sapca) si nici macar numar la motocicleta, ei nu m-au oprit.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua detalii importante pentru un raspuns corect, respectiv capacitatea cilindrica si puterea, in functie de acestea este si permisul de conducere.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier), aprobat prin HG nr. 1391/2006, art.30, lit.ca), ai nevoie de permis subcategoria A1 (care se poate lua la 16 ani) daca motocicleta are o CC de pana la 125 cmc si puterea de pana la 11 kw. Daca CC si puterea sunt mai mari ai nevoie de permis categoria A si varsta de 18 ani. Daca CC este de pana la 45 cmc si viteza prin constructie nu depaseste 50 km/h, atunci este considerata moped si nu ai nevoie de permis ci doar de un certificat de absolvire al cursului de legislatie. In primele doua cazuri motocicleta trebuie inmatriculata, in ultimul trebuie inregistrata la primaria localitatii de domiciliu. Nu te baza foarte mult pe faptul ca pana acum nu te-au oprit politistii, o pot face oricand si atunci vei avea dosar penal pentru cel putin doua infractiuni rutiere. De asemenea poti fi victima unui accident si se va da vina pe tine, neavand permis si circuland cu un autovehicul neinmatriculat. Te sfatuiesc sa te pui repede in legalitate si nu mai circula pana atunci pe drumurile publice. Numai bine!

4 răspunsuri:
| User a răspuns:

Normal ca-ti trebuie permis. Si da, A1 si B1 le poti da la 16 ani. Bineinteles ca trebuie sa vezi daca motocicleta ta se incadreaza la A1 sau nu.

| RaVuL a răspuns:

Deci numere este obligatoriu sa iti pui pentru ca o motocicleta fara numere practic e o motocicleta furata si politistia tot te vor prindfe o data si o data.Deci e necesar sa iti pui numere ca asa e cu numerele la moto ca si cand botezi copilu cand se naste nu are nume=omu fara identitatelaughing
si de permis nu stiu ce sa zic la scuter nu trebuie permis da la motocicleta cred ca trebuie si sunt mai mult ca sigur ca trebuie pentru ca am vazut pe permisu lu' tata ca arata ceva cu motocicleta

Sper ca te-am ajutat
FUNDAA

| sasha_9967 a răspuns:

Si eu vreau sa imi iau motor la 16 ani si m-am documentat despre chestia asta.Trebuie sa aiba maxim 125 de cmc, in plus trebuie sa mergi la niste cursuri de legislatie rutiera unde te invata tot ce este de stiut...si iti trebuie categoria A1 pentru a o putea utilizain mod legal si bineinteles costum. Sper ca ti-am fost de ajutor.
P.S.gasesti mai multe amanunte(cred eu)daca intrii pe motociclism.ro si ii intrebi pe tipii de acolo.

| LOV3U4_7212 a răspuns:

Da se poate