| Girly97 a întrebat:

În alte țări, cei care învață să conducă pot conduce însoțiți de o persoană apropiată care este șofer cu experiență (părinte, prieten, rudă etc) până la obținerea permisului de conducere.
În România, până când vei obține permisul de conducere poți conduce doar cu instructorul auto sau polițistul examinator pe partea dreaptă, fără posibilitatea de a conduce alături de o persoană apropiată până la obținerea permisului de conducere deși, dacă vă gândiți, cu siguranță v-ați simți mai bine în prezența unei persoane apropiate...

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Invatarea conducerii fara un instructor profesionist este ultimul lucru care iti lipsește.

| darrio2007 a răspuns:

Ce spui tu, inseamna conducere fara permis.
Nu mă miră ca inca nu ai luat permisul.

| Girly97 explică (pentru darrio2007):

Înseamnă că în America se comit ilegalități, nu? Eu doar am spus diferența dintre noi și alte țări!

| darrio2007 a răspuns (pentru Girly97):

Au alte legi daca ma-ntelegi.

| johnnny123 a răspuns (pentru Girly97):

America este America, România este România. Fiecare țară are legile ei.

În America este legal să mergi la magazin și să-ți cumperi o armă de asalt și un portbagaj plin cu muniție de război. Pe de altă parte, în America nu poți să cumperi alcool decât de la 21 de ani.

Deci nu are niciun sens să compari România cu America.

Dacă simți că ai învăța mult mai ușor să conduci de la o persoană apropiată, nu te oprește nimeni să mergi cu tatăl tău în poligon. Nu este nevoie să mergi prin trafic, mai ales că tu susții că singura ta problemă este plecatul de pe loc. Asta poți să exersezi foarte bine oriunde.

Dar, ca de obicei, dai vina pe orice altceva decât pe tine însăți.

| darrio2007 a răspuns (pentru johnnny123):

Are ea mai multe probleme, legat de asta. Nu numai plecatul de pe loc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu imi pot imagina e haos ar fi in traficul din Romania sa poata conduce oricine fara instructor si comanda dubla in dreapta. HAOS ar fi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

În alte țări, numărul de accidente este scăzut, iar infrastructura mult mai performantă. De aia e loc pentru începători că nu încurcă pe nimeni, abia se întâlnesc cu alte mașini.
Plus factorul uman: europeanul vestic își asumă responsabilitatea, menține siguranța de bunăvoie, nu trebuie constrâns cu amenzi și reguli. Europeanul estic, balkanic, sărac și îndoctrinat cu "voia lui Dumnezeu", conduce teribilist și se bazează pe cruciulițele din parbriz și șpăgile date la popă, în loc să conducă în limitele fizice și legale.

| relian a răspuns:

Si intrebarea care ar fi?

In America asa este, nici nu faci scoala, adica nu-i obligatorie scoala de soferi nici aia profesionista, abslout nici o scoala ce se refera la masini nu-i obligatoriu aici.
Nu faci nici un dosar medical nimic, nu vad pentru ce sa faci chestii medicale.
Adica daca ai o boala stiu si eu de stomac, ce nu iti mai dau aia voie sa dai de permis laughing
Acu am vazut nu ai pus intrebare, ai facut asa un fel de comparartie intre america si restul lumii.
Pai de aia este America frate cai America si de aia restul lumii e restul lumii laughing
Nu se compara, nici nu ai ce compara cu America.Aici nu-ti pune nimeni bete in roate, nu incearca nimeni macar sa te influenteze negativ, se cauta ca totu sa fie cit mai usor posibil pentru om, nu stai la drumu mare sa cauti nod in papura cuiva, sa gasesti motiv sai poti da amenda, asa cum se practica in RO si restul lumii.

Asa e aici, te invata sa conduci taicatu, maicata, fratii mai mari, sau prieteni, asta folosind masina ta, nu masina cu pedale si la lasager, nici nu exista pe aici asa ceva.
Conduci doara pe strazi, nu ai voie sa conduci asa pe autostrada, adica tu fara permis la volan si prietenul in dreapta, deci doara pe strazi.
Examenul pentru permis de asemenea se da cu masina proprie, aia nu au masini acolo, trebuie sa vii cu masina ta, ori cu masina familiei, a unui prieten la locul unde se da examen.
De asemenea acolo nicI nu exista politie laughing ce sa caute acolo politia, dai examen cu persoane fizice, in general is numa femei.
Nu te programezi sa dai examen, pur si simplu intri in cladirea respectiva, pentru ca is cladiri pentru asa ceva, spui ca vrei sa dai pentru permis, arati ID, dai nu mai stiu acu cit o fi 20-30 dolari, te asezi la un computer, faci sala cum zic romanii, te duci la tipa de la ghiseu, spui ca ai terminat, zici nr unde ai stat la computer, aia se uita, zice pass, si te trimite afara, unde vine cineva si te striga, se urca cu tine in masina si conduci pe acolo prin jur.
Cam asta e tot, in cateva ore sa zic asa ai luat permisu laughing

In restul lumii te doare mintea, mai bine faci altceva decat sa dai de permis, te duci sa zbori pe luna cai mai usor laughing

Am vazzut persoane care in RO erau f emotive, nici nu te gindeai ca iau alea permisu, aici nu au nici o treaba laughing merge fara retineri, au luat permisu cum spun f usor.
Chestia asta tine nu stiu si de tara, cum is oamenii, ce se face, etc, sa te faca sa te simti relaxat, fara emotii.
Sincer eu de cand am venit aici, nu mai stiu ces alea emotii cand vorbesti cu cineva, indiferent cine este persoana, poate fi si presedintele americii, te doare la basca, te porti normal, vorbesti normal.

| Frank51 a răspuns:

Domnișoară, dacă dumneata nu reușești să te acomodezi într-un timp foarte rezonabil cu un instructor care este specializat, și să înveți să conduci o mașină tot într-un timp rezonabil, nu este de vină statul, nu este de vină instructorul, nu este de vină examinatorul, ci doar tu.

Toți te cunoaștem acum, ești ca o carte deschisă, e greu să ratăm o întrebare stupidă din sutele de întrebări stupide. Dar eu zic că este timpul să te maturizezi, să realizezi că trăiești într-o lume proprie și să ieși din ea, pentru că altfel, vei fi luată la mișto toată viața ta.

| teclado a răspuns:

In UK Anglia
O persoană din familie poate să se înscrie online că să devină instructorul tău auto.
Prin poștă
Cu cazierul auto curat
Important este să nu aibă nici un accident în ultimii 5 ani.

Trebuie sa te treacă și pe tine în asigurarea mașinii respective.

Trebuie să îți facă prin poștă nu trebuie să mergi la poliție
Un permis provizoriu
Iti vine acasă acel permis prin poștă
Nulele lui este L

Trebuie să pună pe mașină litera L cât mai vizibilă
Se cumpără litera respectivă tot de la poștă

Apoi după ce îți vine permisul provizoriu L

Ai voie să conduci oriunde vrei tu cu condiția să ai alături orice șofer nu neapărat acela care ți-a făcut actele
Care nu a făcut nici un accident în ultimii 5 ani!

Poți să conduci ori unde vrei tu înafară de autostradă autostrăzi

Dacă vrei să conduci și pe autostrăzi
Atunci șoferul care te învață pe tine să conduci prieten rudă
Trebuie să dea din nou sala
Un examen de teorie gen
Apoi trebuie să plătească o taxă de 700 lire
Ca să aibă dreptul să învețe elevi și pe autostradă

Oricum ție dacă îți dorești în mod real să iei permisul în UK
Îți trebuiesc și 20 ore de practică pe autostradă

APOI EXAMENUL NU ÎL DAI CU POLIȚISTUL!

NU DAI EXAMENUL CU POLIȚIA

NU AJUNGI DELOC NICIODATĂ LA POLIȚIE!

NU AI DELOC TREABĂ CU POLIȚIA!

Examenul îl susții cu un examinator particular care face parte din Auto Club UK

Cum este ACR-ul la noi!

| Solann a răspuns:

Nu "in alte tari" ci doar in Statele Unite.
Conduci cu instructorul, pe o masina cu dubla comanda.
Instructorul te invata ce nu stii. Dar cu o persoana apropiata sigur te vei certa de la manevre. Te vei considera mai stiutoare si... gata accidentul.
Spun si eu ca si @darrio2007: Nu ma mira ca inca nu ai luat permisul.

| relian a răspuns (pentru Solann):

Nu conduci cu instructor si cu masina cu dubla conanda deloc, conduci cu masina normala, nu exista dubla comanda aici, asta ca idee.
Instructor ai doara daca alegi sa faci scoala, acu depinde si in ce stat esti, eu pe la mine nu am vazut scoli de soferi amatori, adica am vazut in nu stiu citi ani 2- sau 3, dar dupa o vreme diapar.

La profesionisti se duc oamenii la scoala, asta pentru ca nu ai tu ditai truck acasa sa poti invata, ori sa ai cand dai examen. Examenul e tot asa si la prifesionisti, fara scoala, fara medical nimic, te duci si dai examen in acelasi loc unde dau si amatorii.

Nu te certi cu n imeni de la manevre, nu stiu de unde le scoti, poate in RO te certi, dar aici nu, pentru ca daca te certi ala ce te invata nu mai vine sa te invete laughing
Gata accidentul spui tu. Accidentele se fac din lipsa de atentie, sau mai stiu eu ce alte chestii, nu ca inveti cu un prieten sa conduci, pentru ca examenul nul dai cu taicatu, il dai cu o persoana pusa acolo de guvern, responsabila, aia te vede daca stii sa conduci sau nu, nu-ti da permisu daca nu te pricepi, sau daca nu conduci cum credea resp[ectiva cu care dai acel examen.
Masinile aici nu au dubla comanda laughing asta ca idee, iar cea cu care dai examen asa se urca cu tine in masina in dreapta laughing dupa cum observi nu se teme aia sa se urce cu tine care ai invatat sa conduci cu fratele tau sau cu taicatu.