| Lucaaragiale23 a întrebat:

In caz de cad cu motocicleta si nu este din vina mea dar echipamentul meu se deteriorează in urma accidentului cine il va plati? Mă refer la echipament
A1

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In accidentele rutiere, sunt despagubite atat vehiculele, cat si obiectele din ele. Adica pana si bagajul ti-e despagubit, daca este distrus si mentionezi obiectele din el.
Cu siguranta primesti bani si pe echipament, daca ii spui asiguratorului de el. Nu sunt sigur daca trebuie mentionat si in procesul verbal emis de politie (in caz de solutionare prin politie, si nu prin amiabila).

| Lucaaragiale23 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și telefonul? Daca s-ar defecta in urma accidentului

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Si el. Ii faci poze, ideal cat mai explicite dpdv al accidentului (poza in locul in care a ajuns, de exemplu, sau poza pe vehiculul in care ai facut accidentul), si va fi evaluat si despagubit. Asta la evaluarea facuta de asigurator. In mod normal, vine el sa vada toate daunele, si sa le faca poze.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus toate pagubele suferite de victima accidentului vor fi platite de asiguratorul celui vinovat de producerea accidentului, in baza contractului de asigurare RCA.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic de RCA

| anonimg a răspuns:

Vei primi asigurarea vinovatului dar doar pentru vehicul. Hainele nu ți le plătește nimeni. Ți se vor plăti cheltuielile de spitalizare dacă este cazul.
Dacă vrei să ți se plătească costumația, cred că este necesar să dai în judecată vinovatul. Dar asta vorbești cu un avocat. Îi găsești și pe tik tok dacă ai răbdare.

| KovacsB a răspuns:

Iti explica instructorul cand o sa faci scoala pentru A1.