| anonim_4396 a întrebat:

In ce situații intri într-o intersecție cu ambreiajul călcat, si călcând ușor frâna? Sau de ce să intri cu ambreiajul necălcat lăsând să meargă singura si controlând doar din frână?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza felul intersectiei. Conteaza viteza masinii, treapta in care esti si necesitatea reducerii vitezei. Poti foarte bine sa intri intr o intersectie fara sa franezi, doar reducand putin viteza, doar franand putin, in frana de motor sau oprind masina de tot.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru suntserios):

E indicat sa bagi in a2-a s-o lasi mai incet cand te apropii de o intersectie, cedeaza trecerea? La stop stiu ca trebuie sa opresti neaparat

| Valyasdfg a răspuns (pentru suntserios):

Ok, viteza redusa, dar trebuie si unpic de frână, mai ales dacă pe unde intri e drumul exact cât pentru 2 mașini, acolo trebuie viteza mică că la viraj la dreaptapoți freca botul celui din sens opus, mie mi ca să nu moară motorul, dacă mai si pun frână fără să calc ambreiajul, la viteza aia mică