| flippy94 a întrebat:

In urma cu 2 saptamani mi-a venit in cap sa imi modific complet masina. E vorba de un opel Tigra din 1995, motor 1.4 benzina.
Vreau sa adaug urmatoarele dotari:
- instalatie Turbo ( precum la masinile americane, cu turbina aia pe capota, alt exemplu fast & furious) laughing
- NOS
- usi "rabatabile"
- tractiunea sa o schimb pe spate
- si as modifica un motor, de exemplu 1.8 in asa fel incat sa il pot monta, dar nu stiu sigur daca imi incape straight face

ce ziceti? pe langa faptul ca nu am minte, se poate face asa ceva? in primul rand ma intereseaza instalatia turbo, si unde gasesc asa ceva? Help pls

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Ceea ce vrei tu e de domeniul SF daca nu ai bani multi de investit, cunostinte in domeniu si echipamentul necesar, altfel orice se poate realiza si modifica.As putea sa intru in detalii dar chiar daca ai avea tot ce trebuie din lista de mai sus, pur si simplu masina in cauza nu merita investitia care va depasi de foarte multe ori valoarea masinii si probabil la banii investiti sigur achizitionarea unei alte masini stock dar mai puternica vor rezulta performante mai mari.
Nu este realist proiectul si nici nu are logica din punctul de vedere al raportului dintre costuri\ performante\si valoarea finala a masinii. Doar parerea mea.Succes daca te hotarasti sa faci altceva!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din banii aia iti iei o masina adevarata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate.
Costa cam 35.000 de euro fara omologare.
Ai nostri de la rar nu au inca simtul umorului.

| e36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi ce spui? cu 15 000 ţi-o fac fără probleme, cu turbo şi tot ce-a spus el. Ştii măcar cu ce se mănâncă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru e36):

Daca ai taiat cu flexul 2 epave de Bmw acum te crezi mare mecanic?

| e36 a răspuns:

Uşurel copilu. nu suntem în filme. în primul rând, am foarte multe de explicat. Trebuie să te mai informezi. şi acel motor nu face faţă la o turbină! Cum vezi tu la alea americane, au peste 800 de cai, iar cele de drag care se duc foarte repede au peste 1000 HP. Şi costă foarte mult aşa ceva! Trebuie să ai caşcaval pentru această pasiune. Dacă chiar ai bani, şi vrei într-adevăr să faci ceva, spune-mi. te ajut cu cea mai mare plăcere. Dar dacă ai pus întrebarea doar să te bagi în seamă. mai bine o ştergi.

| e36 a răspuns:

Şi ca să faci un turbo, trebuie să modifici motorul (să-i pui piese forjate, care rezistă la temperaturi mult mai ridicate, datorită turbinei), să-i pui soft (adică să setezi turbina cât bagă la 5000rpm de exemplu). Foarte multe de ştiut la această categorie.

| e36 a răspuns:

De ce spui asta? Pentru simplul fapt că te-am corectat? Ţi-am spus că cu 15 000 îţi faci un turbo de 800 de cai. Presupun că ştii şi tu câte ceva despre acest lucru, aşa că nu are rost să ne contrazicem.
P.S. De ce mi-ai dat ignor? oh go on

| critikl a răspuns:

Un turbo poti sa-i pui nu stiu vazusem undeva cu 10mil/vechi pe ori ce fel de motor Benzina dar iti va creste consumul considerabil si durata de viata a motorului scade, mai ales ca vorbim de o masina de 19 ani + ca nu cred ca treci RAR-u cu ea, ITP-u poate ii bagi ceva aluia in buzunar si tace, dar de instalati NOS nu cred ca are rost sa discutam prin 2009 auzi-sem ca era ilegala la noi...dar pe piata neagra mergea era intre 500-1500E o rezerva de 5Litri, usi rabatabile se poate intre 6-15mil/vechi,compabilitatea sa pui un alt motor pe masina hmmm...nu cred ca vrei sa bagi atatia bani in masina si sa o ti in fata curti/blocului sa te uiti la ealaughing)

| Bajmatara_Raul_1995 a răspuns:

Vai de capul tau... Pe langa ca ai un opel tigra nici nu stii nimic despre masini. Aia nu e instalatie turbo despre care vorbesti. Se numeste supercharger. In al doilea rand, de ce pe un opel tigra?! Usile "rabatabile"(lambo doors) si Nos poti sa iti pui, dar cu tractiune spate, mai ales ca nu stii nimic despre masini iti garantez ca o sa faci accident

| e36 a răspuns (pentru Bajmatara_Raul_1995):

Tu cred că eşti primul de pe TPU care ştie de ld (lambo doors). restul-s cu ''portieră în sus''.