| PrESeUS a întrebat:

Stie cineva daca poti monta o instalație GPL pe Opel insignia 2.0 L turbo?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In principiu pe orice masina pe benzina ar putea fi montata o instalatie GPL, in practica cred ca masinile cu raport al compresiei foarte mare nu se poate datorita raportului stoichiometric, Aici ma refer la generatiile skyactiv de la mazda.
Eu unul nu as monta o instalatie GPL pe o masina turbo din variate motive, dar baza care se aplica si la motoarele non-turbo este ca in timp instalatia GPL iti uzueaza motorul.
Eu te inteleg ca ai un consum mare, dar decat sa bagi bani intr-o instalatie pe care oricum e greu sa iti amotizezi banii, mai bine bagi banutii aceia in plinuri de benzina, si asa nu vei mai avea pe cap inca un set de angrenaje si sisteme in plus sub capota.
Plus ca trebuie sa omologhezi instalatia la RAR etc

andreia67
| andreia67 a răspuns:

S-ar parea ca da:
https://magazingpl.ro/......alatii-gpl