| IonescuRobert a întrebat:

Incep direct.
Am o masina care e de piese.
Am luat cam tot din ea. Au ramas bordul scaunele si volanul. ATAT.
Dar motorul, cutia, timoneria si pedalele au ramas.
Eu nu mai am contact cheie sau alte mijloace prin care sa pornesc motorul.
Repet, nu vreau sa mut masina.
Vreau doar sa pornesc motorul ca sunt curios cum mai suna, ca nu l-am mai pornit din vara.
Deci, intrebarea e cum pot porni fortat un motor la masina direct de sub capota?
Sper ca se intelege la ce ma refer.
Ofer funda.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e Dacia 1300, alimentezi bobina cu un + si impingi bendixul cu o surubelnita.
Daca e Golf 2 1.6 diesel, alimentezi valva de pe pompa si impingi bendixul cu surubelnita.
Daca e orice motor pe benzina, cu ECU si chip in cheie, iti pui pofta in cui.
Lista poate continua. Doar masinile din 1900 toamna pot fi pornite la fire.
Din moment ce ai vandut contactul, sunt sigur ca l-ai vandut drept "kit pornire", deci nu ai nici o sansa sa mai pornesti motorul.

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Contactul pe direct din fire si dai la coada la starter.

| NuCitescNotificari a răspuns:

'Am o masina care e de piese'.
Ce fel de piese produce?