| Y3aaHH a întrebat:

Am o problema. Am un BMW 120d din 2006, de obicei merg rar cu el, din 5 ani am facut de abia 10.000 km, il tin mai mult pentru drum lung/distractie. Doar ce am schimbat bateria, am incarcat-o acum 2 saptamani si acum cand m-am dus sa-l mai pornesc se auzea un sunet, un bocanit(cam de vreo 10 ori pe secunda), ca si cum ar fi fost motorul pornit(numai ca era pe partea electronica) si se tot aprindeau putin becurile din interior(pentru geamuri electrice, avaria, bordul), l-am pus la incarcat (bateria era la 7) si exact cand l-am conectat nu se mai auzea asa. De la ce poate sa fie?

A, si inca ceva, am incercat zilele trecute sa mai pornesc motoru dar cand bagam cheia in contact nu se intampla nimic. M-am gandit ca a ramas cheia fara baterie, o sa incerc si cu cealalta cheie.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai poate fi bateria, si daca se descarca este clar alternatorul, cel mai sigur cureaua de la alternator rupta, nu iti mai incarca bateria si ramane fara curent. Cheile de la BMW sunt garantate 10 ani deci foarte slabe sansele sa fi ramas cheia fara baterie, si in plus daca descuie masina clar are baterie fiindca este solicitata mult mai mult cand se descuie masina decat cand ii dai contact, atunci practic decat citeste un chip cu curent de la masina nu din cheie, ea poate sa fie moarta complet! Daca bateria esti sigur ca e buna nu vreun jaf de baterie clar este alternatorul care nu incarca sau vreun scurt circuit la partea electrica ceea ce iar mi se pare greu de crezut!