| anonim_4396 a întrebat:

Inlocuire garnitura chiuloasa. Poate sa-mi dea cineva cateva sfaturi in legatura cu schimbarea setului de garnituri chiulosa? In afara de chei fixe,inelare,inelare cotite,tubulare si prelungitoare pentru acestea mai este nevoie de alte scule? Detin un Fiat Punto 1, 1 benzina.Se da jos agentul de racire,uleiul,filtru? Daca acestea le-am schimbat recent pot se le pun inapoi? Trebuie inlocuita cureaua distributie sau numai daca prezinta uzura? Fixarea distributiei, neaparat cu set special? Alte probleme ce voi intimpina la demontare/montare? Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cel mai bun sfat - Nu e treaba de prescolari.

| tintareco a răspuns:

Atenţie la cureaua de distribuţie, contează dacă ai mişcat un singur dinte înainte sau înapoi, dacă mai mulţi îţi poţi lua adio de la supape şi eventual cap piston.E bine să aplici pe garnitură un strat subţire de silicon negru de 350 grade C.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Daca n ai facut asa ceva, nu te baga, e treaba serioasa de mecanic, nu face probe pe nervii tai si pe bani multi- tot ai tai, ok! Du-te la mecanic si rezolvi problema- curea distributie, rola intinzatoare, garnitura de chiloasa ( e una singura ), si ce mai gaseste mecanicul pe acolo! Nu e treba de ...in fata blocului sau in curte, mecanica pura nu e reparatii biciclete, Ok!