| WayhaughtK a întrebat:

Intentionez sa achizitionez un Audi A6 C6 2.0tdi. De mentionat ca nu am ales aceasta marca pentru imagine si fite, ci din pura pasiune. Am condus si am fost pasager in A6 si mi-a placut. Dar din cate sm auzit au numeroase probleme si nu stiu cum sa procedez. Merita luata aceasta masina? Sau mai bine optez pentru un A4? Si la ce ar trebui sa fiu atent cand achizitionez aceste masini? Sfaturi? Pareri?
Multumesc!

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Diferențe majore nu există la întreținere. Ambele sunt stricăcioase, tipic VAG.

O diferență semnificativă începe cu A7 A8, unde ai mai multe turbine, suspensii pe perne, soft close etc.

| helpforyou a răspuns:

Audi A6 C6 2.0tdi este o masina bine construita si fiabila, cu un motor puternic si eficient din punct de vedere al consumului de combustibil. Este un automobil mai mare si mai luxos.

Probleme cu sistemul de climatizare: cum ar fi scurgeri de lichid sau ventilatoare care nu functioneaza corect.

Probleme cu suspensia: zgomote neobisnuite sau vibratii.

Probleme cu transmisia: zgomote neobisnuite sau dificultati la schimbarea vitezelor.

Probleme cu sistemul de franare: o franare slaba.

| unknownnn a răspuns:

2.0 TDI de pe Audi A6 C6 nu e atât de fiabil ca și celelalte motorizări.
Dacă vrei să optezi pentru cutia de viteze automată, nu recomand CVT-urile. Dacă vrei totuși automată, cutiile de pe Quattro sunt chiar ok, dar și costurile sunt pe măsură.

Grijă la an, să fie după 2007, fiindcă atunci a fost montat Common Rail-ul.

Sunt multe probleme care pot apărea la mașinile astea, dacă te referi dpdv mecanic, să o testezi înainte s-o cumperi.
Fă-i și un test drive, verifică frânarea, direcția, funcționalități ale sistemelor, zgomot, fum, martori, ulei, motor.
Să ai facturile de la revizii.
Să-i pui și seria de șasiu pe car vertical, fiindcă în România și nu numai, la mașinile astea găsești numa samsari. laughing

| RobertVaka a răspuns:

A6 e A6 si A4 e A4, sunt doua clase diferite. Motoarele si anexele sunt in mare parte aceleași, diferența o face confortul, ținuta de drum, siguranța, materialele din interior, dotarile etc.
Alegerea tine doar de buzunarul tau, in sensul ca este clar ca A6 va fi mai costisitor de întreținut si va consuma mai mult fiind mai mare etc.

| advancedbiology a răspuns:

Daca intentionezi sa iti acizitionezi un cotet, este foarte important sa verifici distributia, este cea mai costisitoare de reparat. De asemenea, daca il cumperi la mana a 13-a, fii atent sa nu fi avut accidente, verifica i seria pe site ul Carvertical, are Andy Popescu un cod de reducere ca sa nu te indoaie pretul. Pe carvertical verifici istoria masinii. Te pup, spor la condus.

PS Eu mi am cumparat un smart fortwo decapotabil si l am verificat pe carvertical si am vazut ca cai 600.000 de km de la bord sunt reali si nu dati inapoi, si sunt madru de asta.