| iulianiulian17 a întrebat:

Intentionez sa imi cumpar un Opel Astra G din 2001 adus din Germania motor ecotec 1.6 16v.Ce parere aveti despre acest motor ce probleme tipice are? ce consum are?

7 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Citeste pe forum opel. Zicea cineva acolo ca si-a luat una noua si manca ulei. A fost schimbat motorul pe garantie si tot manca ulei si cel nou. Motoarele astea au ceva defect de fabricatie. Daca gasesc link o sa ti-l trimit. Depinde de cati km are masina si la ce pret o gasesti.

| iulianiulian17 explică (pentru SoulReaver):

Masina are 180.000 km si e adusa din Germania 1600 euro

| Black38 a răspuns:

Din ce stiu eu consumul este extra urban 6.5, urban 10-11 si unul mixt intre 8 si 9.Ca si probleme nu stiu, incearca sa citesti pe forumuri, sigur gasesti ceva informatii despre acest tip de masina.

| iulianiulian17 explică (pentru Black38):

Toti zic ca consuma ulei aproape 1 litru la 1000km

| Black38 a răspuns (pentru iulianiulian17):

Un consum de ulei sa zicem ca e normal, are ceva kilometri dar daca ia 1 litru la 1 000 de kilometri motorul inseamna ca nu rezista la multi kilometri. Daca e cum ai auzit nu-ti recomand sa iei masina, consumul de ulei arata ca nu-i cel mai stralucit motor.

| FanCorsa a răspuns:

Salutare. Eu am acest tip de motor dar pe un corsa b si este foarte ok. La un drum de Germania-Romania am avut un consum de 7.9l/100km insa i-am dat sa manance jar nu am iertato.

| FanCorsa a răspuns:

Salutare. Eu am acest tip de motor pe un corsa b si se comporta foarte bine. La un drum de Germania-Romania am scos un consum de 7.9 insa eu i-am dat sa manance jar si nu am iertato.