| sebweb a întrebat:

Intrebare pentru cei care se pricep la motociclete...am o aprilia rs 50 an 2003 si vreau sa stiu daca pot modifica roata din spate, mai exact sa o inlocuiesc cu una de la o aprilia rs 125(an 2003). astept raspunsuri...

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Teoretic se poate cu ceva modificari dar te va vosta mult, roata fiind mai lata automat va trage mult mai greu, fiindca de aceea cu cat capacitatea cilindrica este mai mica cu atat roata este mai ingusta fiindca frecarea este mare, si in plus in talon ai trecuta roata de o anumita dimensiune si daca te va oprii politia vei avea probleme destul de mari! Eu zic sa o lasi asa sau sa incerci o omologare dar sansele sunt sub 5% sa reusesti cu omologarea chiar si in Romania unde se strange spaga ca graul toamna!

| 13 a răspuns:

O poti inlocuii doar daca inlocuiesti bratul cu totulhappy pe roata de 125 ai cauciuc de 150/60/17 si ala nu iti incape intre bratele motocicletei.eu am pus roata de yamaha R1 pe aprilia rs 125 din 98. si a trebuit sa tai din interiorul bratelor si sa umplu cu intaritura. Treaba asta m-a costat 360 de euro si eu am cumaprat doar cauciucul. mecanicu mi-a pus si roata si a facut si modificarile